Dapp (Decentralized Application) یا اپلیکیشن های غیرمتمرکز چیست؟

تصور کنید هنگامی که شما مشغول کارکردن هستید، اتومبیل شما در حال جابجایی مسافران است؛ یا کامپیوتر شما از ظرفیت استفاده نشده خودش برای سرویس دهی به کاربران در سراسر جهان استفاده می‌شود یا اینکه با در اختیار گرفتن مالکیت اطلاعات در هنگام وبگردی درآمدزایی کسب می کنید.

شاید فکر کنید چنین چیزی امکان پذیر نیست، اما این اتفاق در حال شکل گرفتن در حوزه نرم افزار است. هنگامی که بیت کوین سبب تغییر مفهومی  که از ارز ها داشتیم شد. این ارز دیجیتال باعث شد که بتوانیم دنیای آینده را بهتر متصور شویم. دنیایی بر بستر کد ها. دنیایی که برپایه‌ی اپلیکیشن های غیرمتمرکز (Dapp) زیادی فعالیت می کند.

 

چند مفهوم در حوزه Dapp

Open source

Open source یا منبع باز، در حالت ایده آل باید تصمیم گیری درباره تغییرات با اجماع نظر کاربران و توسعه دهندگان صورت بگیرد. در نتیجه کد دهی باید متن باز باشد و همه امکان بررسی کد ها از نظر ساختار و عملکرد را داشته باشند و بتوانند تغییرات لازم را اعمال کنند.

 

Decentralized

همه رکوردهای عملیاتی اپلیکیشن ها (عم از تراکنش ها و پیام های موجود) باید بر روی یک بلاک چین غیرمتمرکز و عمومی ثبت شده باشد تا منجر به شفافیت اعتماد و بهره‌وری شود.

 

Incentivized

هر شخصی که به ایمن سازی بلاک چین کمک می کند با توکن یا کوین های کریپتو پاداش دریافت میکند.  با در نظر گرفتن این تعاریف می توانیم بگویم اولین اپلیکیشن غیرمتمرکز بیت کوین است، بیت کوین برپایه بلاکچین پیاده‌سازی شده است که برای حل مشکل متمرکز سازی ارائه شده است. بیت کوین ارائه جابه‌جایی ارز بدون نیاز به اعتبار سنجی تراکنش ها توسط یک مقام متمرکز را فراهم می کند. نبود یک مقام متمرکز باعث شده است که بیت کوین یک اپلیکیشن غیر متمرکز باشد. بیت کوین و اتریوم هر دو به عنوان یک اپلیکیشن غیر متمرکز در نظر گرفته می‌شوند اما اتریوم در این زمینه یک طرح بزرگتری (از مقیاس پذیری بالاتری نسبت به بیت کوین برخوردار است) دارد.

اتریوم را می‌توان به عنوان یک کتابخانه بزرگ برای اپلیکیشن های غیر متمرکز دانست که به توسعه دهندگان اجازه می دهد برنامه هایی به عنوان قراردادهای هوشمند (Smart Contract) را بر روی بلاک چین توسعه دهند. ذخیره شدن این قرارداد های هوشمند بعدا همه نود های شبکه یا تایید کنندگان ذخیره و اجرا می‌شود و به این ترتیب تبدیل به اپلیکیشن های غیر متمرکز می‌شوند. به جای ساختن یک بلاکچین کاملاً جدید برای هر اپلیکیشن، اتریوم یک پلتفرم ایمن برای ساختن و استمرار اپلیکیشن های غیر متمرکز ایجاد کرده است.

 

چرا باید از اپلیکیشن های غیر متمرکز (Dapp) استفاده کنیم

  • اعتماد

در بستر بلاکچین نیازی نیست صحبت های شرکت‌های، بزرگ تیم های بازاریابی یا موسسات مسئول روابط عمومی را قبول کنیم. کل کدها متن باز (Open source) هستند و شما هم امکان بررسی کد ها را دارید تا بفهمید اپلیکیشن ها چه کاری را به چه صورت انجام می دهند.

  • اجرای تضمین شده

از آنجایی که از آنجایی که کد ها بر روی شبکه بزرگ اجرا می شوند تا زمانی که حداقل یک نود یا تایید کننده (validator) وجود داشته باشد، نتایج مطلوب را دریافت می کنید و تا زمانی که کد شما بر روی نود های تأیید کنندگان شبکه وجود دارد برنامه شما هیچوقت از کار نخواهد افتاد.

شاید از این اتفاق آگاه باشید که فیس بوک یا یوتیوب یا هر سایت ارائه دهنده دیگری جهت اعمال تغییرات آفلاین می شود. اما چنین اتفاقی در بلاک چین رخ نمی‌دهد و همیشه اپلیکیشن ها امکان فعالیت را دارند.

  • مقاومت در برابر سانسور

یکی دیگر از مزایای ذخیره و اجرای کد بر روی بستر بلاک چین این مورد است که بدون از کار انداختن تک تک نت های شبکه امکان از کار انداختن یک اپلیکیشن وجود ندارد. اگر یک اپلیکیشن بانکداری بسازید که سریعتر و ارزانتر از اپلیکیشن‌های بانکی باشد، بانک نمی‌تواند آن اپلیکیشن را خریداری کرده و آن را از کار بیندازد. اپلیکیشن شما همیشه بر روی بلاک چین وجود خواهد داشت و افراد می توانند از اپلیکیشن شما استفاده کنند.

محل قرارگیری تصویر ۴

بسیاری از کسب و کارهای امروزی بر پایه رویکرد متمرکز سازی ایجاد شده اند، اگر یک پلتفرم داشته باشید که همه بتوانند در آن یک تراکنش انجام دهند می توانید در ازای این خدمات مقداری از هر تراکنش کارمزد بگیرید. اگر نیازی به چنین مرکزی نباشد چه میشود؟  بیتکوین نشان داده است برای اجرای تراکنش ها به صورت امن نیاز به هیچ مرجعی نیست. اپلیکیشن های غیر متمرکز تهدیدی برای کسب و کارهای مبتنی بر واسطه هستند. این واقعیت که شرکت‌های بزرگ زیادی سعی دارند در جنبش بلاگ چین جایگاهی در آن کسب کنند، شاهدی بر این مدعا است.

پست های پیشنهاد شده

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *