ارز دیجیتال تا به اکنون توانسته است تنوع زیادی از خود ارائه دهد که مورد توجه بسیاری از مردم دنیا قرار گرفته است. این ارز، محبوبیت بسیار بالایی را در بین عموم مردم و حتی سرمایه گذاران بزرگ دنیا به دست آورده است. در این مقاله نحوه استخراج، مفاهیم اساسی و معایب و مزایای صنعت ماینینگ را برای شما بازگو خواهیم کرد و به چالش ها و ویژگی های آن خواهیم پرداخت.

کریپتوکارنسی یا ارزدیجیتال چیست؟

در ابتدا بهتره به مفهوم ارزهای دیجیتال و ویژگی های آن بپردازیم. این اسکناس های الکترونیک برخلاف پول های نقد ماهیت فیزیکی نداشته و به صورت دارایی دیجیتال داخل کیف پول آنلاین شما قرار می گیرد. ارزهای دیجیتال تحت پوشش فناوره بلاک چین فعالیت می کنند با این هدف که امنیت خود را برای جلوگیری و کاهش کلاهبرداری و پولشویی فراهم کنند. یکی از اصلی ترین ویژگی های ارزهای دیجیتال قابلیت نامتمرکز بودن آن است، به این معناست که تحت حمایت هیچ نهاد دولتی و یا وابسته به سازمان های مرکزی فعالیت نمی کند. و به طور کلی اجازه دخالت را به هیچ شخص ثالثی نمی دهد. این رمزارزها توانسته اند فرصت بسیارخوبی را برای سرمایه گذاران ایجاد کنند، به طوری که با فراگیری علم این بازار و انتخاب رمزارز مناسب می توانید در این بازار به موفقیت های بزرگی برسید. هزینه معاملات در این بازار بسیار کاهش یافته و نرخ کارمزد بسیار پایین است، همچنین سرعت تراکنش ها با سرعت بالا بدون محدودیت مکانی صورت می گیرد. از معروف ترین و مشهورترین رمزارز های موجود در بازار کریپتوکارنسی می توان درکنار بیت کوین که بزرگترین رمزارز دنیا نام برده می شود، به رمزارز های کاربردی دیگری مانند لایت کوین، تتر، اتریوم، مونرو و استلار اشاره کرد.

ارزهای دیجیتال چگونه تولید و استخراج می‌شوند؟

تمام ارزهای دیجیتال از راه عملیات ماینینگ یا همان استخراج کردن، از سوی افراد و کرشناسان این عرصه با سیستم های مجهز و رایانه های پیشرفته تولید می شوند. در این مسیر مکانیزمی به نام هش وجود دارد. هش، زنجیری است که بلوک های اطلاعاتی را در بلاک چین به یکدیگر مرتبط می سازد. ماینر ها که همان استخراج گران ارزهای دیجیتال هستند، این بلوک های زنجیره ای را تولید و آنها را به بلاک چین ((BLOCKCHAIN می سپارند. در کنار مزایایی که عملیات ماینینگ برای افرادی که در این کار فعالیت می‌کنند و پاداش‌هایی که به عنوان ارزهای دیجیتال برای آنها در نظر گرفته میشود، عیب بزرگی هم دارد که به واسطه آن هزینه زیادی روی دستتان می گذارد؛ چرا که برق زیادی مصرف می کند. این مصرف برق علاوه بر اینکه برای هر شخص هزینه زیادی به بار می آورد، برای دولت آن جامعه نیز در صورت دسترسی متعدد و استفاده پی در پی از آن، با حجم بالای الکتریسیته، هزینه ای جبران ناپذیر  برای آن کشور به دنبال دارد.

ماینر کیست؟

ماینر همان فردی است که در این شبکه فعالیت می کند و با تهیه و استفاده از دستگاه های خاص این صنعت، اقدام به استخراج ارز دیجیتال می کند.

 

چرا مصرف انرژی در استخراج بیت کوین پرهزینه است؟

داستان از این قراراست که با ورود بیت کوین به این صنعت به عنوان یک رمزارز همتا به همتا، استخراج بیت کوین به یک فرصت بکر و پردرآمد تبدیل شد که در ادامه با ورود توده زیادی از مردم با اشتیاق فراوان رو به رو شد. با گذشت زمان تقاضا مردم برای ورود به صنعت ماینینگ بسیار افزایش یافت و این صنعت رشد چشمگیری را شاهد بود. با شلوغ شدن سرور ها و حجوم مردم به این عرصه نرخ «هش» با افزایش روبه رو شد که منجر به دشواری استخراج شده و در سرعت و بازدهی آن تداخل ایجاد کرد. این موضوع باعث شد که ماینرها برای استخراج رمزارز مورد نظر خود به سیستم های تجهیز شده و قوی تری نیاز پیدا کنند. برای همین، استفاده از نرم افزارها و سخت افزار های قدرتمند باعث شد که انرژی بیشتری مصرف شود و جریان برق بیشتری در این راه خرج شود. این موضوع تا حدی وخیم است که سازمان های محیط زیستی و حامیان انرژی سبز به این صنعت و برق مصرفی آن اعتراض می کنند. البته باید به این موضوع توجه کرد که تولید اسکناس آثار مخرب تری برای محیط زیست به همراه دارد. مصرف انرژی استخراج شده از ارزهای دیجیتال در مقایسه با قطع بی رویه درخت و مصرف کاغذ در تولید پول نقد، عملکرد نسبتا معقول تری دارد. توسعه دهندگان صنعت ماینینگ با طراحی برنامه های نوین و استفاده گسترده تر از استخراج نرم افزاری در آینده، به فکر این هستند که این مشکل را نیز برطرف کنند.

استخرهای استخراج

استخر ماینینگ به یک نوع استراتژی کاربردی می گویند که با استفاده از آن می توانید سرعت عملیات ماینینگ را افزایش دهید. نحوه انجام این کار به این شکل است که تعدادی از افراد استخراج کننده با یکدیگر به صورت توافقی، تصمیم به تشکیل یک شبکه اشتراکی می گیرند که در نهایت آن، ارز استخراج شده به تعداد افراد تقسیم می شود. همانطور که گفته شد انجام این کار علاوه بر اینکه در سرعت استخراج تسریع می بخشد، شانس استخراج را نیز بیشتر می کند. البته استفاده از این استراتژی استخراج همیشه کارآمد نیست.

پست های پیشنهاد شده

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *