نزدیک به یک دهه است که دنیای ما شاهد پیشرفت چشمگیر رمز ارز ها و ظهور و بروز آن ها در فرایند های سرمایه گذاری بوده است. اما با این وجود شما هم اطلاع دارید که هنوز افراد زیادی در جامعه هستند که وقتی از آن ها درباره ی معنای رمز ارز یا مثلا بیت کوین سوالی پرسیده می شود اظهار بی اطلاعی می کنند. حتی ممکن است برخی از افراد نگاه بد بینانه ای به پول های دیجیتال داشته باشند و برای آن ها ارزش ذاتی قائل نباشند. خیلی از مردم معتقدند که ارزی که تحت حمایت دولت ها نباشد، قابل اتکا و سرمایه گذاری نیست. اما این تفکرات و بی اطلاعی ها در دنیای امروز که عصر ارتباطات و تکنولوژی است از کجا نشأت می گیرد؟
در همین رابطه،  D. Jeffries (دنیل جفریز) که با یادداشت ها و تحلیل های معتبرش در دنیای ارز های دیجیتال شناخته می شود، سعی کرده است تا در گزارشی تحلیلی این موضوع را مورد واکاوری قرار دهد.

Jeffries  معتقد است که در دورنمایی از آینده، بغیر از محیط های آموزشی در هیچ جای دیگری اسکناس کاغذی وجود نخواهد داشت و ارز های دیجیتال تمام بازار ها را تصاحب خواهند کرد.
در گزارش جفریز آمده است که در یک دهه گذشته بار ها خیلی از افراد سعی کرده اند که در قالب کارشناس، یک آینده ی سیاه را برای بیت کوین و ارز های دیجیتال پیش بینی کنند اما هر بار با شکست مواجه شدند. دولت های زیادی هم از قبیل هند و چین بار ها مخالفت خود را با رمز ارز ها اظهار داشته اند. حتی هند قصد دارد به طور کامل خرید و فروش آن ها را ممنوع کند. به عقیده ی خیلی از این افراد ارز دیجیتال اساسا یک پول نیست. این عقیده تا آن جا گسترش یافته که حتی وقتی یک هنرمند آثار خود را در قالب NFT به فروش می رساند مردم از آن به عنوان یک کار تبلیغاتی صرف و مُد یاد می  کنند.
در ادامه با توجه به گزارش دنیل جفریز به بررسی برخی از دلایل این نوع نگاه خواهیم پرداخت.

نسل های کم اطلاع

بخش قابل توجهی از نسل هایی که امروز در جامعه هستند هنوز آشنایی با رمز ارز ها ندارند. کارشناسان افراد جامعه را از نظر درک و میزان استفاده از شبکه های اجتماعی در بازه های زمانی  عمر خود به دسته های مختلفی تقسیم کرده اند. آن ها معتقدند نسلی که در آینده بعد از نسل Z (نخستین نسلی از انسان ها که از دوره ی جوانی به تکنولوژی دیجیتال و فضای تحت وب دسترسی داشته اند) می آیند هیچ تصور و درک فیزیکی از پول کاغذی نخواهند داشت. پول کاغذی همچون سایر تکنولوژی های آنالوگ به زودی از دنیای ما رخت بر خواهد بست. نسل های قدیمی تر بدلیل زندگی طولانی بر بستر پول های آنالوگ هنوز توانایی و آگاهی کافی جهت ارتباط با ابزار های مدرن و پول های دیجیتال را کسب نکرده اند.

نداشتن شناخت کافی از مفهوم فناوری

بسیاری از مردم نگاه نادرستی به فناوری های جدید دارند. در طول تاریخ همواره کسانی بوده اند که به اختراعات و پدیده های ساخته ی دست بشر تنها از زاویه ی نواقص و ابهامات نگاه کرده اند. آن ها از این موضوع غافل هستند که هر فناوری توسط متخصصین و افراد صاحب نظر در همان حوزه مدام در حال پیشرفت و اصلاح و نیز رفع مشکلات نسخه ی قبلی خود است. این موضوع درباره ی هر فناوری نو ظهوری همچون ارز های دیجیتال نیز صدق می کند.

ترس از تغییر

تغییر در سطح وسیع و در حوزه های مختلف زندگی همواره برای انسان ها نگران کننده بوده است. آدم ها اغلب به سختی عادت های خود را ترک می کنند. برای مثال حذف واسطه ها از جمله بانک ها اتفاقی است که می شود از آن به عنوان یک تغییر در حوزه ی بازار های مالی یاد کرد. هم اکنون این تغییر بزرگ با ظهور ارز های دیجیتال محقق شده است. در معاملات رمز ارز ها حتی شما می توانید در نقش یک بانک عمل کرده و دارایی خود را به دیگران وام داده و با آن سود دریافت کنید. با وجود تمام این مزیت ها اما مردم از آن جا که تمام عمر خود را پول های کاغذی سپری کرده اند از تغییر گسترده ی دنیا به دست رمز ارز ها نگران اند. این نگرانی طبیعی است. ما و همه ی مردم درکی از دنیای آینده که با رمز ارز ها شکل متفاوتی به خود خواهد گرفت نداریم. اما نکته ی مهم اینجا است  که کسانی در دنیای آینده موفق خواهند بود که از امروز با روی باز و چشمانی تیزبین این تغییرات و فناوری های جدید را رصد کنند.

پست های پیشنهاد شده

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *