در این مقاله قصد داریم درباره ی یک روش جذاب که در بازار های مالی به کار می رود صحبت کنیم. پرایس اکشن یا رفتار شناسی قیمت روش تازه ای است که در تحلیل های بازار هایی همچون رمز ارز ها بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. این اصطلاح از دو کلمه ی پرایس به معنای قیمت و اکشن به معنای حرکت ساخته شده و در کل به معنای رفتار شناسی قیمت است. تحلیلگران در پرایس اکشن، ذهنیت بازار و فکری که در سر معامله گر ها می باشد را متوجه می شوند و با توجه به آن و حرکاتی که قیمت انجام می دهد وارد معامله می شوند. فرض کنید یک حمایت در بازار وجود دارد در این صورت ذهنیت و دیدگاه بازار بر روی خرید خواهد بود. وقتی قیمت به سمت این حمایت حرکت میکند و دیدگاه معامله گر ها بر روی خرید است ذهنیت معامله گران بررسی و تحلیل می شود.

وقتی حمایت شکسته می شود خیلی ها حد ضررشان خورده می شود. این به معنای این است که وقتی روی این حمایت خیلی ها وارد معامله ی خرید می شوند، حد ضررشان را زیر این حمایت می گذارند و زمانی که حمایت شکسته شد حد ضرر خیلی ها خورده می شود. یعنی این افراد بر روی حمایت خرید کرده اند و زمانی که حد ضررشان خورده میشود یعنی در همان اندازه باید فروش انجام دهند تا این معامله بسته شود و با ضرر کوچکی از بازار خارج شوند و وقتیکه حد ضررشان خورده می شود و این فروش را انجام میدهند در نهایت باعث می شود که این قیمت با سرعت بیشتری به سمت پایین حرکت کند و حمایت شکسته شود.
بعضی از افراد زمانی که حد ضررشان رد می شود معامله ی فروششان خود به خود باز می شود. اما بعضی ها هم هستند که بعد از شکست این حمایت دیدگاه و ذهنیتشان روی فروش می رود و به معامله ی فروش می پردازند. این فروش و حد ضررهایی که خورده شدند و معامله هایی که خود به خود باز شدند در نهایت باعث حرکت قیمت به سمت پایین می شود. در همین حال که قیمت به سمت پایین حرکت می کند در نقطه ای که حمایت وجود دارد با برخورد با خط حمایت، پول بک اتفاق می افتد. برخی از افراد هم هستند که حد فروش خود را درصدی قرار می دهند برای مثال قصد دارند ده تا بیست درصد از این روند سود بگیرند. و وقتی که به همین اندازه قیمت به سمت پایین حرکت می کند خیلی از آنها معامله ی خرید انجام می دهند.

این یعنی آن هایی که عمل فروش انجام داده اند بعد از شکست این حمایت دقیقا و بدست آوردن ده تا بیست درصد سود معامله ی فروش خود را با یک معامله ی خرید در همان اندازه می بندند. به همین دلیل قیمت مقداری به سمت بالا حرکت می کند که این اتفاق نقش پول بک را ایفا خواهد کرد.

در پرایس اکشن ما همینکار را انجام می دهیم. دیدگاه معامله گر ها را بررسی می کنیم و با توجه به آن بر روی کندل به کندل و حرکات حال حاضر بازار معاملات را صورت می دهیم.

پست های پیشنهاد شده

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *