تا به امروز، تنوع ارزهای دیجیتال به بیش از ۷۰۰۰ ارز جدید و قدیمی رسیده است که با این حال مشخصا انتخاب گزینه برتر از بین اینها برای کاربرانی که قصد ورود به بازار را دارند کار سختی شده است. ما در این مقاله با معرفی یک رمزارز با ارزش و محبوب، یک انتخاب درست را به شما پیشنهاد میکنیم. استلار رمزارزی است که توانسته فاکتور های مهمی را در خود جای دهد که به وسیله آن خود را به یک رمزارز متفاوت و محبوب در این عرصه معرفی کرده است. کاربران این پلتفرم، رمزارز آن را در بازار را به نام لومن (XLM) می شناسند و معاملات خود را در بازار به این اسم خرید و فروش می کنند. در این مقاله قصد داریم به تمام مزایا و همینطور معایب این رمزارز نام آشنا بپردازیم و هدفی که برای آن تولید شده است و تا به امروز برای رسیدن به آن جنگیده است را برایتان بازگو کنیم.

رمزارز استلار

رمزارز استلار توانسته در بین این طیف وسیع از ارزهای تولید شده رتبه خوبی را کسب کند و در لیست رمزارز های محبوب قرار بگیرد. در سال ۲۰۱۴ این پلتفرم با الهام از رمزارز ریپل(ripple) توسط مک کالب (Mc Caleb)که پیش از آن مدیریت ارزدیجیتال ریپل را نیز برعهده داشت، به بازار عرضه شد. این ارز دیجیتال توانسته از لحظه تولید خود که چندان هم دور نیست در این بازار به موفقیت های بزرگی برسد و با ارائه امکانات کاربردی و بهبود امنیت فضای کاربران، تفاوت خود را در میان دیگر ارزهای دیجیتال لحاظ کند.

شباهت های آن با بیت کوین

استلار با وجود خصوصیات متمایزی که دارد وجه اشتراکی را نیز با طلای بازار کریپتوکارنسی یعنی بیت کوین دارد. شباهت هایی همانند پشتیبانی از سیستم عامل نامتمرکز، استفاده از فناوری موثر بلاک چین و همچنین قابلیت همتا به همتا بودن شبکه آن، که همه اینها نقاط مشترکی است که می توان به عنوان شباهت های این دو ارز نام برد. استفاده از قابلیت بلاک چین در رمزارز استلار باعث میشود که امنیت نسبی در شبکه پایدار شود. بلاک چین فضایی دیجیتال است که تمام داده ها و اطلاعات تراکنش ها در آن ذخیره میشود و کلیه افراد به شکل واضح، حق دسترسی به آن اطلاعات را دارند. در رابطه با غیرمتمرکز بودن این رمزارز باید گفت که تحت پوشش موسسات مرکزی، بانک ها و یا نهاد های وابسته به دولت کنترل نمیشود و اختیار آن به خود سهامداران، واگذار میشود.

ویژگی های خاص استلار نسبت به بیت کوین

اما تفاوت های این رمزارز با بیت کوین نیز موضوع مهم و قابل توجهی است. یکی از اهداف مهم استلار، ایجاد تغییرات در راستای ارتقای امکانات و درنتیجه رفع مشکلات موجود، ایجاد شده است. استلار سرعت تراکنش ها را توانسته افزایش دهد به طوری که اختصاصی آن قادر به پردازش بیش از هزار تراکنش را در ثانیه دارد. درحالیکه هزینه تراکنش ها و کارمزد آن بسیار پایین و به صرفه است، به طوری که کارمزد دریافت شده برای انجام هر تراکنش ۰.۰۰۰۱ حساب می شود. همچنین قیمت پایین تر آن نسبت به بیت کوین، از دلایل دیگری است که این رمزارز به محبوبیت بالایی رسیده است. همچنین ویژگی متمایز دیگری که نسبت به بیت کوین دارد این است که ثبت تراکنش ها و تایید معاملات در بیت کوین را افراد ماینر می توانند با توافق یکدیگر، عملی کنند. ولی در شبکه استلار وظیفه ثبت معاملات بر عهده اشخاص مورد اعتمادی است که این کار را اجرایی می کنند.

اصلی ترین اهداف استلار؟

این رمزارز هنگام مستقل شدن و رفع عدم وابستگی خود به ریپل که آن زمان بخشی از آن محسوب میشد، هدف خود را بر این گذاشت که بتواند با ارتقاء سیستم پردازش و سرعت بخشیدن به تراکنش های برون مرزی و تسریع در زمان صورت گرفتن معاملات با حجم بالا؛ خدمات خوبی به مخاطبین خود ارائه دهد؛ به طوری که زنجیره بلوکی نامتمرکز استلار، انجام تراکنش ها با تعداد بسیار بالا را در مدت ۳ الی ۵ ثانیه ممکن می سازد. همچنین نرخ کارمزد و هزینه ایجاد شده از تراکنش ها بسیار پایین و ارزان است. این رمزارز ارزشمند قصد دارد با ارائه خدمات کاربردی ولی درعین حال با هزینه بسیار ناچیز، حتی بتواند برای افرادی که توان پرداخت هزینه های اضافی و گران قیمت را ندارند و اما پتانسیل ورود به این بازار را دارند را در هر نقطه از این جهان بدون محدودیت مکانی میسر سازد. این موارد مهم و جذاب جزو بزرگترین اهداف رمزارز استلار تعریف شده است.

با ضعف های استلار نیز آشنا شوید

۱-درگیر رقابتی سخت

رقابت زیاد استلار با رمزارز ریپل باعث میشود که استلار دائما در حال حفظ قدرت باشد و بیشتر تلاش خود را صرف بالا ماندن در رتبه خود از ریپل بکند. دلیل ایجاد این سطح از رقابت بین این دوطرف، یکی بودن بنیان گذار آنها است. در واقع هر دو شبکه توسط مک کالب تاسیس شده اند، برای همین برخی از ساختار ها و امکانات در دوطرف مشترک است، از این رو رقابت تنگاتنگی بین این دو رمزارز وجود دارد.

۲- دارای محدودیت در دسترسی برای انجام تراکنش

یکی از مشکلات مهم ارز استلار، ایجاد محدودیت در سلیقه کاربران است. به این معنا که اگر بخواهید در استلار سرمایه گذاری کنید، باید حداقل ۲۰ لومن از ارزدیجیتال استلار را در دارایی های خود داشته باشید.

۳- غیرمتمرکز بودن برای برخی خوشایند نیست!

همانطور که اشاره کردیم استلار برخلاف ریپل یک رمزارز غیرمتمرکز است. این نیز می تواند از اصلی ترین تفاوت های این دو ارز باشد که شروع فعالیت آنها خیلی شبیه به یکدیگر آغاز شد. بیت کوین نیز مانند استلار از ویژگی بلاک چین نامتمرکز استفاده میکند که این امر برای کاربران حقیقی این بازار بسیار موثر و کاربردی است؛ اما برای موسسات و بانک های سرمایه، چون دخالت مستقیم در امور و تنظیم تراکنش ها و معاملات ندارند، اصلا مفید و کارآمد نیست.

پست های پیشنهاد شده

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *