مقایسه میکر (Maker) و تیکر (Taker)

انواع سفارش تیکر و میکر

خیلی مواقع پیش می آید که شما تحلیل انجام می دهید و تحلیل تان نیز درست است، اما امکان کسب سود را ندارید؛ چرا که به هر دلیلی پشت سیستم نیستید حال ممکن است شما خواب باشید یا سرکار هستید و امکان دسترسی به بازار را ندارید. پس چطوری باید از این فرصت ها استفاده کنید.

تقسیم بندی بازار

بازارها به دو دسته تقسیم می شوند بازار های یکطرفه و بازارهای دو طرفه.

منظور از بازار های یک طرفه این است که شما در این نوع بازار ها هر سهم یا ارز دیجیتالی که دوستت دارید را خریداری می کنید، و هنگامی می توانید این سهم یا ارز دیجیتال را بفروشید که این سهم را از پیش داشته باشید. پس فروش شما صرفاً مربوط به خرید قبلیتان است.

در بازارهای دو طرفه مثل فیوچرز یا فارکس شما حتی وقتی ارزی یا سهامی را نداشته باشید، امکان خرید یا فروش را دارید. پس خرید یا فروش شما صرفاً مربوط به خرید قبلیتان نیست.

سفارشات را می توان به دو قسمت Market order یا Pending order تقسیم بندی کرد.

Market order

مارکت اوردر زمانی است که شما در لحظه سفارشات را ثبت می کنید. در لحضه خرید یا فروش انجام می دهید.

Pending order

شما بر اساس تحلیل هایتان جایی که قرار است خرید یا فروش انجام دهیم، سفارشات را قرار می‌دهید تا به سفارش مورد نظر دست پیدا کنید.

به افرادی که بر اساس مارکت اردر (Market order) خرید و فروش انجام می دهند تیکر (Taker)  نامیده می شوند و به افرادی که بر اساس پندینگ اوردر (Pending order) خرید و فروش انجام می دهند میکر (Maker) یا بازارساز گفته می‌شود.

به عبارت ساده تیکر کسی است که برای خرید یا فروش شرطی نمی گذارد. در حالیکه میکر فردیست که برای خرید یا فروش خود شرطی اعمال میکند. منظور از شرط برای خرید و فروش قیمت مورد نظر است که تحلیل گر قیمت را اعلام میکند، مثلا هر بیت کوین را با قیمت ۶۰ هزار دلار می خواهد بفروشد. در این روش جهت خرید یا فروش یک‌سری مزیت‌ها و معایبی وجود دارد. اولین مزیت آن در بازارهای شارپی بدون در نظر گرفتن تحلیل، شما روی گزینه مارکت کلیک کرده و مقداری که قرار است خرید کنید یا بفروشید را وارد می کنید. در این روش از ابتدای لیست شروع به خرید می کند تا تعدادی که شما جهت خرید آن سهم مشخص کردید به صورت ۱۰۰% خریداری شود، همچنین برای فروش هم از ابتدای لیست شروع میکند به فروش تا انتهای لیست که فروشتان ۱۰۰% تکمیل شود.

 

معایب این روش

هنگامی که می‌خواهید ارزی را خریداری کنید، احتمالاً هنگام پر کردن خریدتان اولین سهم با آخرین سهم تفاوت قیمتی وجود داشته باشد و مقداری هزینه بیشتری پرداخت کنید (این را هم در نظر بگیرد هنگام خرید تعداد بالایی سهم این اتفاق رخ می دهد)

یا هنگامی که می خواهید ارز یا سهامی بفروشید تا زمانی که حجم تان را پر کند ممکن است بین اولین اردر فروش و آخرین اردر فروش تفاوتی وجود داشته باشد، و پول کمتری به حسابتان وارد شود.

عیب دیگری که در بازار های فیوچرز شما با آن رو به رو می شوید، کارمزد بالاتر است، برای مثال شما اگر در بازار فیوچرز بایننس قصد خرید یا فروش داشته باشید در صورت میکر بودن باید یک دهم درصد کارمزد پرداخت کنید، اگر تیکر هستید باید دو دهم درصد کارمزد بدهید.

در روش تیکر، شما مقدار ارزی که نیاز دارید را می توانید در لحظه خریداری کنید. عیب آن این است که هنگام فروش ممکن است مقدار کمتری پول دریافت و هنگام خرید مقدار بیشتری پرداخت کنید.

پست های پیشنهاد شده

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *