EOS(ایاس)

 

ایاس یک سامانه غیرمتمرکز بر بستر زنجیره بلوک است که کاربران خود را قادر می سازد تا دست به ارتقا و اجرای اپلیکیشن های غیرمتمرکز بزنند؛ مقصود اصلی EOS ایجاد یک سیستم Blockchain با سرعت تراکنش فوق العاده سریع و گس فی تقریبا مجانی است که به این هدف نیز دست پیدا کرده است. یکی دیگر از اهداف بنیانگذار اصلی آن دن لریمر برای ایجاد ایاس (EOS) آزادی، حق مالکیت، عدالت برای همگان است؛ ایاس دارای قرارداد هوشمند و از قرارداد های هوشمند نیز پشتیبانی می کند.

بنیانگذار و مغز اصلی ایاس، دَنیل لاریمر (Daniel Larimer) است.

دنیل لاریمر و برندن بلومر (Brendan Blumer) تیم معرفی ایاس ( EOS ) و توسعه ‌دهنده بلاکچین EOS هستند.

برندن بلومر مدیریت شرکت خصوصی Block.one را داراست، که شبکه اجتماعی voice را ایجاد و توسعه داده است و همچنین شرکت توسعه ‌دهنده ایاس است.

ایاس (EOS) یکی از خبرسازترین و پرفراز و نشیب‌ترین ارزهای دیجیتال موجود در جهان است.

نکته جالب این است که ایاس در شروع کار هیچ توکنی را در دسترس نداشت اما به خاطر سابقه درخشان و قابل اعتماد بودن دنیل لاریمر افراد زیادی برای خرید این ارز پیش قدم شدند.

این ارز دیجیتال رکورددار طولانی‌ترین مدت عرضه اولیه است چیزی حدود ۱ سال. سیاست فکری ایاس این بود است که به افراد اجازه تصمیم درست برای خرید این رمز ارز را بدهد و این باعث استقبال زیادی از ایاس(EOS) شد. حدود ۷۰ درصد توکن های ایاس به فروش رسید.

اتریوم

 اتریوم رتبه دوم ارزهای دیجیتال در کوین مارکت کپ و رقیب اصلی بیت کوین است، اتریوم به واسطه پروژه قدرتمند خود که پروژه ای خارق العاده است وارد عمل شد. اتریوم یک پلتفرم متن باز (open source) که بر روی بلاک چین خود فعالیت می کند و دارای کوین اتر (ETH) که به اتریوم معروف است. این پلتفرم دارای ماشین مجازی تورینگ (EVM) است. اتریوم امکان ایجاد Smart Contract و همچنین امکان توسعه اپلیکیشن های غیرمتمرکز (Dapp) بر پایه بلاک چین خود را فراهم کرده است.

بنیانگذار اتریوم ویتالیک در سال ۲۰۱۳ وایت پیپر اتریوم را منتشر و بیان کرد که می خواهد یک ارز دیجیتال تولید کند تا همه واسطه ها را در دنیا حذف کند، تصور کنید توی یک قراردادی هیچ واسطه در کار نیست و البته در عین حال هیچ فردی هم نمی‌تواند حق شما را پایمال کند!!!

فرض کنید شما اتاقی را رنگ می کنید و در قبال رنگ کردن اتاق باید پولی به شما پرداخت شود اما طرف مقابل این پول را پرداخت نمی کند، آیا می توانید پول را زنده کنید؟ یا پولتان را در بانک می گذارید، بانک می تواند پول شما را بلوکه کند یا حتی اعلام ورشکستگی کنند و پول شما از بین برود آیا می توانید پول خود را دریافت کنید؟ مثل اتفاقات چند وقت گذشته در موسسات مالی و اعتباری که رخداد، اگر دولت حمایت نمی کرد آیا پول سرمایه گذاران باز می گشت؟

اتریوم بر پایه (smart contract) یا قرار داد های هوشمند عمل می ‌کند. قاعده اصلی اتریوم قرار داد های هوشمند آن است، اتریوم آمد تا این مشکل پایمال شدن قرارداد های سنتی را برطرف کند. اتریوم این وعده را داد که تو میتوانی بر اساس قرارداد های هوشمند پولت را نزد فلان بانک قرار دهی و بانک بر اساس قرارداد هوشمند هیچ وقت نمی تواند پول را بازنگرداند، یا اگر پولتان نزد کارگزاری هست کارگزاری هیچ وقت نمی تواند بگویید شما هیچ پولی پیش من ندارید چون برپایه ی اسمارت کانترکت شما پول را پرداخت کردید. اتریوم من و شما را در یک قرارداد هوشمند قرار می دهد، من و شما همیشه در آن قرار داد هوشمند باقی می مانیم و حق طرفین به هیچ عنوان پایمال نمی شود.

قراردادهای هوشمند دو حسن دارد اولین حسن آن کسی نمی تواند پول شما را ندهد، دومین حسن آن یک نفر نمی تواند به جای همه تصمیم بگیرد (حق رای ۵۱ درصد بلاکچین).

ویتالیک در سال ۲۰۱۵ رسماً اتریوم را پایه گذاری کرد ارز دیجیتال تتر طول چند ماه گذشته رشد خیلی سریع داشته است و چیزی به بیش از ۳ هزار دلار هم رسید.

اتریوم را میتوان ماین کرد، اتریوم به وسیله مکانیسم اثبات کار (PoW) ایجاد می‌شود، اما با ورود به فاز اتریوم ۲ بر اساس (PoS) اثبات سهام کارمزد تراکنش ها کاهش و سرعت تراکنش افزایش پیدا میکند و دیگر امکان استخراج اتریوم وجود نخواهد داشت

 

مقایسه ایاس و اتریوم

 

ایاس :

 • سرعت تراکنش ها به شدت بالاست چیزی حدود ۳۰۰ هزار تراکنش؛ که قرار هست تا به ۱ میلیون تراکنش هم دست یابد در حالیکه سرعت تراکنش ها در اتریوم چیزی حدود ۱۰ تا ۱۵ تراکنش در ثانیه است.
 • از قرار داد های هوشمند پشتیانی می کند.
 • کارمزد معاملات خیلی پایین است، تقریباً رایگان است.
 • امکان انجام چند عملیات موازی را می دهد.
 • کارکردن با آن آسان است.
 • سهامداران زیادی دارد و از تکنولوژی dpos استفاده می کند.
 • سرعت تایید تراکنش در ایاس حدود ۵ ثانیه است که در اتریوم حدود ۲۰ ثانیه است.
 • شبکه بلاک چین الیاس قابلیت این را دارد که معاملات را هنگام حملات سایبری فریز کند تا مانع از هک توسط هکران بشود.
 • امکان ایجاد توکن در بستر ایاس وجود دارد.
 • کیف پول های کمی از آن پشتیبانی می کنند.

اتریوم :

 • اتریوم یک پلتفرم متن باز است.
 • از قرارداد های هوشمند پشتیبانی می کند.
 • امکان توسعه اپ های غیر متمرکز(Dapp) را فراهم می کند.
 • سرعت تراکنش در آن بالا است (حدود ۲۰ ثانیه).
 • امکان استخراج دارد اما با ورود به اتریوم ۲ امکان استخراج از بین می رود.
 • در بستر اتریوم امکان ساخت توکن های دیگر وجود دارد.
 • سودآوری بیشتر به دلیل پروژه آن.
 • تقریباً همه کیف پول ها از اتریوم ساپورت می کنند.

پست های پیشنهاد شده

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *