شاید شما جزو آن دسته از افرادی هستید که بدنبال انتخابی هوشمندانه برای سرمایه گذاری بر روی ارزهای دیجیتال هستید، در این مقاله قصد بررسی اتریوم و لایت کوین را داریم تا روشن کننده راهی درست برای شما خواننده عزیز باشیم.

در این مقاله ابتدا اتریوم و لایت کوین را بررسی خواهیم کرد و سپس به مقایسه یکدیگر می پردازیم، با ما همراه باشید.

اتریوم

 

اتریوم رتبه دوم ارزهای دیجیتال در کوین مارکت کپ و رقیب اصلی بیت کوین است، اتریوم به واسطه پروژه قدرتمند خود که پروژه ای خارق العاده است وارد عمل شد. اتریوم یک پلتفرم متن باز (open source) که بر روی بلاک چین خود فعالیت می کند و دارای کوین اتر (ETH) که به اتریوم معروف است. این پلتفرم دارای ماشین مجازی تورینگ (EVM) است . اتریوم امکان ایجاد قراردادهای هوشمند و همچنین امکان توسعه اپلیکیشن های غیرمتمرکز (Dapp) بر پایه بلاک چین خود را فراهم کرده است.

بنیانگذار اتریوم ویتالیک در سال ۲۰۱۳ وایت پیپر اتریوم را منتشر کرد و بیان کرد که می خواهد یک ارز دیجیتال تولید کند تا همه واسطه ها را در دنیا حذف کند، تصور کنید توی یک قراردادی هیچ واسطه در کار نیست و البته در عین حال هیچ فردی هم نمی‌تواند حق شما را پایمال کند!!!

فرض کنید شما اتاقی را رنگ می کنید و در قبال رنگ کردن اتاق باید پولی به شما پرداخت شود اما طرف مقابل این پول را پرداخت نمی کند، آیا می توانید پول را زنده کنید؟ یا پولتان را در بانک می گذارید، بانک می تواند پول شما را بلوکه کند یا حتی اعلام ورشکستگی کنند و پول شما از بین برود آیا می توانید پول خود را دریافت کنید؟ مثل اتفاقات چند وقت گذشته در موسسات مالی و اعتباری که رخداد، اگر دولت حمایت نمی کرد آیا پول سرمایه گذاران باز می گشت؟

اتریوم بر پایه (smart contract) یا قرار داد های هوشمند عمل می ‌کند. قاعده اصلی اتریوم قرار داد های هوشمند آن است، اتریوم آمد تا این مشکل پایمال شدن قرارداد های سنتی را برطرف کند. اتریوم این وعده را داد که تو میتوانی بر اساس قرارداد های هوشمند پولت را نزد فلان بانک قرار دهی و بانک بر اساس قرارداد هوشمند هیچ وقت نمی تواند پول را بازنگرداند، یا اگر پولتان نزد کارگزاری هست کارگزاری هیچ وقت نمی تواند بگویید شما هیچ پولی پیش من ندارید چون برپایه ی اسمارت کانترکت شما پول را پرداخت کردید. اتریوم من و شما را در یک قرارداد هوشمند قرار می دهد، من و شما همیشه در آن قرار داد هوشمند باقی می مانیم و حق طرفین به هیچ عنوان پایمال نمی شود.

قراردادهای هوشمند دو حسن دارد اولین حسن آن کسی نمی تواند پول شما را ندهد، دومین حسن آن یک نفر نمی تواند به جای همه تصمیم بگیرد (حق رای ۵۱ درصد بلاکچین).

ویتالیک در سال ۲۰۱۵ رسماً اتریوم را پایه گذاری کرد ارز دیجیتال تتر طول چند ماه گذشته رشد خیلی سریع داشته است و چیزی به بیش از ۳ هزار دلار هم رسید.

اتریوم را میتوان ماین کرد، اتریوم به وسیله مکانیسم اثبات کار (PoW) ایجاد می‌شود، اما با ورود به فاز اتریوم ۲ بر اساس (PoS) اثبات سهام کارمزد تراکنش ها کاهش و سرعت تراکنش افزایش پیدا میکند و دیگر امکان استخراج اتریوم وجود نخواهد داشت

تقریباً همه کیف پول ها به دلیل محبوبیت بالای اتریوم آن را ساپورت میکنند.

لایت کوین

 

LTC یک ارزدیجیتال همتا به همتا و دارای نرم‌افزار منبع باز در ۷ اکتبر ۲۰۱۱ منتشر شده است. بنیانگذار آن چارلی لی کارمند سابق گوگل است. لایت کوین رقیب بیت کوین است چرا که در بیت کوین سرعت تراکنش پایین و کارمزد بشدت بالاست، در حالیکه در لایت کوین سرعت تراکنش بالا (در بیت کوین حدود ۱۰ دقیقه و در لایت کوین حدود ۲.۵ دقیقه) و کارمزد آن بشدت پایین است. لایت کوین نیز مانند بیت کوین امکان استخراج دارد.

 

مقایسه اتریوم و لایت کوین

 

اتریوم :

 • اتریوم یک پلتفرم متن باز است.
 • از قرارداد های هوشمند پشتیبانی می کند.
 • امکان توسعه اپ های غیر متمرکز(Dapp) را فراهم می کند.
 • سرعت تراکنش در آن بالا است (حدود ۲۰ ثانیه).
 • امکان استخراج دارد اما با ورود به اتریوم ۲ امکان استخراج از بین می رود.
 • در بستر اتریوم امکان ساخت توکن های دیگر وجود دارد.
 • سودآوری بیشتر به دلیل پروژه آن.

لایت کوین :

 • لایت کوین یک ارزدیجیتالی متن باز است.
 • مانند بیت کوین است، در واقع طی یک هاردفوردک از بیت کوین ایجاد شده است.
 • سرعت تراکنش در آن حدود ۲.۵ دقیقه است.
 • قابل استخراج به واسطه (Pow) است.
 • بر خلاف اتریوم صرفا یک ارز دیجیتال است نه یک پلتفرم.

تعداد مشخصی لایت کوین برخلاف اتریوم که تعداد مشخصی ندارد، وجود دارد (۸۴ میلیون لایت کوین).

پست های پیشنهاد شده

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *