استخر استخراج Mining Pool چیست؟

در هفته های اول تولد بیت کوین، استخراج کنندگان کوین را به طور مستقیم استخراج می کردند و هنوز استخر ماینیگ ابداع نشده بود. اما در حال حاضر از آنجایی که استخراج کوین یک تجارت رقابتی است و با توج به اینکه امروزه افراد ثروتمند زیادی وارد حیطه ماینینگ شده اند، ماینر های کم توان جهان نمی توانند با فارم های چند ده هزار دستگاهی وارد رقابت شوند. در واقع Mining Pool یک محل دیجیتال است که استخراج کنندگان در صورت توافق در آن جمع می شوند و با یکدیگر یک شبکه زنجیر وار تشکیل می دهند و سعی می کنند تا عملیات محاسبه و بررسی یک بلاک را انجام دهند و در آن هر ماینر به مقدار منبعی که در عملیات ماینینگ درج کرده است دستمزد می گیرد. نتیجه می گیریم هر چه قدر منابع شما قدرتمند تر باشد توان بیشتری برای محاسبات یک بلاک می توانید داشته باشید و موجب می شود که عملیات محاسبات به سرعت با صرف زمان کم تری صورت گیرد. در واقع شما در صورت فعالیت به عنوان یک استخراج کننده، توان پردازشی و محاسباتی خودتان را در استخر ها با دیگر افرادی که به صورت تیمی فعالیت می کنید به مشترک می شوید؛ در این صورت شانس شما برای دریافت کوین بیشتر افزایش می یابد.

مزیت های پیوستن به استخر های ماینینگ

  1. شما با افراد و ماینر های دیگر یک تیم را تشکیل می دهید که می توانید با تلاش هم و فعالیت گروهی که با یگدیگر دارید، در حل معادلات و ساخت یک بلاک موفق واقع شوید. این موضوع باعث می شود تا شانس شما برای دریافت “کوین” بیشتر شود.
  2. درآمد شما ثابت می شود، به این صورت که در هنگام ماینینگ به وسیله استخر، شما به راحتی می توانید سود خودتان را به شکل تقریبی محاسبه کنید.

خطرات استخر های ماینینگ برای رمزارز ها

این استخر ها باعث ایجاد تمرکز هم زمان چندین دستگاه برای استخراج یک بلاک شده که این موضوع با ماهیت غیرمتمرکز رمزارز ها در تناقض است. تمرکز، نتیجه طبیعی رقابت بر سر به دست آوردن رمزارز است. از آنجایی که استخراج اکنون تبدیل به یک صنعت کامل و گسترش یافته شده است، توسط افرادی که منابع و توان “هش” بیشتری دارند کنترل می شود. داستان ترسناک تمرکز ایجاد شده توسط استخر ها به نام “حمله ۵۱ درصد” شناخته می شود. این داستان زمانی اتفاق می افتد که یک استخراج کننده ۵۱ درصد از ماینینگ شبکه رمزارز را در دست داشته باشد و به اختیار در بیاورد که البته احتمال وقوع آن بسیار بعید و پرهزینه می باشد.

نحوه پرداخت سود ماینینگ توسط استخر ها

همانطور که تا اینجا متوجه شدید، ماینر ها با ورود به یک استخر استخراج، در واقع توان پردازشی خود را به توان پردازشی دیگر اعضای استخر می افزاید و در نتیجه تمام اعضا یک ماینر واحد قدرتمند را تشکیل می دهند؛ به این ترتیب روند استخراج ارز دیجیتال سریع تر، آسان تر و به صرفه تر خواهد بود.

اما به طور کلی هر استخر از یک سیاست برای پاداش­دهی استفاده می کند. اما اغلب استخر ها از یک سیاست یکسان به اسم (PPS) به معنای پرداخت سود به ازای هر یک سهم استفاده می کنند. در این شیوه اعطا سود ماینینگ به اعضای تیم استخراج، نسبت به میزان قدرت پردازشی که به شبکه می سپارند، در کنار سهام اهدا شده به افراد، به همان میزان سود واریز خواهد شد. این شیوه پرداخت رایج که در دیگر بازار های سرمایه نیز کاربرد دارد به اختصار در آمده «Pay Per Share» است، جدا از استخراج راحت هر بلاک و درآمد به دست آمده از ماینینگ آن در استخر، سود محاسبه شده ای نیز به افراد تعلق خواهد گرفت.

اما روش های دیگر استخر ها، برای پرداخت سود:

  1. پرداخت نسبی
  2. پرداخت مبتنی بر امتیاز
  3. پرداخت به ازای N سهم آخر

پست های پیشنهاد شده

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *