در حال حاضر بیش از ۱۱۰۰۰ ارز دیجیتال در دنیا وجود دارد. که این مقدار رو به افزایش است. سرمایه گذاران متعددی بر روی این ارزها سرمایه‌گذاری انجام می دهند. حال این سوال مطرح می شود که آیا تمام این ۱۱ هزار تا ارز دیجیتال معتبر هستند؟ قطعاً خیر. چه مشخصه هایی را برای معتبر در نظر گرفتن ارز دیجیتال و سرمایه گذاری باید در نظر بگیریم؟ اگر شما هم جزو افرادی هستید که دغدغه سرمایه‌تان را دارید ما در این مقاله کمک می کنیم تا شما راه مناسبی برای سرمایه گذاری پیدا کنید.

شناسایی ارزهای دیجیتال معتبر

برای شناسایی ارز های دیجیتال معتبر فاکتور های مطرح شده را در نظر بگیرد.

سایت کوین مارکت کپ (coinmarketcap.com)

اولین مشخصه رجوع به سایت کوین مارکت کپ به آدرس coinmarketcap.com است. آیا آن ارز در سایت کوین مارکت کپ که سایت مرجعی است ثبت شده است یا خیر. در این سایت بیش از ۱۱۰۰۰ ارز دیجیتال ثبت شده، که شما می توانید اطلاعات متعددی ام از وایت پیپر، توسعه دهندگان، سایت رسمی آن ارز و نوع کارکرد ارز که آیا قابلیت استخراج دارد و اطلاعات دیگر را بدست آوردید.

اما، قطعاً اکثر ارزهای مطرح شده در سایت کوین مارکت کپ ، معتبر نیستند. شاید بتوان گفت که ۱۵۰ تای ابتدایی لیست از اعتبار بالایی برخوردار باشند. ارزهایی که در لیست ۱۰۰ تا ۱۵۰ کوین مارکت کپ قرار می گیرند، ریسک کمتری برای سرمایه گذاری دارند و از اعتبار بالاتری برخوردارند. اما این ارز ها سرعت رشد کمتری دارند، به عبارتی ما انتظار نداریم که در یک زمان کوتاه بیت کوین ده برابر بشود یا اتریوم ۲۰ برابر شود. چرا رشد خود را عموما تجربه کردند و در دراز مدت می توانند به رشد خوبی برسند، اما ارزهایی که در رتبه‌های پایین تری قرار دارند مثلاً در رتبه های ۱۰۰۰، ۲۰۰۰ و ۳۰۰۰ اعتبار کمتری دارند، ریسک بیشتری دارند اما می‌توانند رشدهای بیشتر تجربه کنند.

مارکت کپ یا ارزش بازار

مارکت کپ بیانگر ارزش بازار یک ارز یا یک سهام است. ارزش بازار برابر است با تعداد واحدهای یک سهام یا کوین، ضرب در قیمت هر واحد آن. (تعداد آن کوین * قیمت لحظه ای آن ارز = مارکت کپ آن رمز ارز )

برای مثال مارکت کپ بیت کوین در زمان نگارش این مقاله $۸۶۹,۵۸۶,۴۸۶,۸۴۱ است. که از طریق فرمول بالا محاسبه می شود. ($۴۷,۳۱۴,۶۸۹,۵۰۹) * (۱۸,۸۱۰,۸۰۰) = ($۸۶۹,۵۸۶,۴۸۶,۸۴۱)****

هرچقدر مارکت کپ عدد بیشتری داشته باشد، شما می توانیم بیشتر اطمینان کسب کنید که آن ارز از اعتبار بیشتری برخوردار است.

 تعدا ارز دیجیتال

نکته مهمی که باید در نظر بگیرید تعداد نهایی هر ارز است. برای مثال بیت کوین دارای ۲۱ میلیون کوین است هر چقدر این ارز کمتر باشد ارزش آن کوین افزایش پیدا میکند. چرا که با عرضه و تقاضا مواجه می شویم، هرچقدر عرضه کمتر تقاضا افزایش و امکان کسب سود بیشتر را غراهم می کند.

قدمت یک ارز دیجیتال

فاکتور مهم دیگر قدمت هر ارز دیجیتال است، هرچقدر یک ارز دیجیتالی قدیمی تر باشد بیانگر معتبر بودن آن ارز است. چرا که خیلی از ارز ها پس از جذب سرمایه گذاران و افزایش نقدینگی در مدت زمان کمی پس از انتشار ناپدید می شوند و سرمایه گذاران را با ضرر فراوانی مواجه می کنند. قدمت هر ارز را می توان از سایت کوین مارکت کپ به دست آورد.

وایت پیپر یک ارز دیجیتال

فاکتور فوق العاده مهم در ارزهای دیجیتال، وایت پیپر آن رمز ارز است. در واقع مهم ترین دلیلی که شما می‌توانید در ارز های دیجیتال سرمایه گذاری کنید پروژه پشت سر آن ارز دیجیتال است که این اطلاعات را می توان از وایت پیپر آن ارز استنباط کرد.

وایت پیپر طرح توجیهی یک ارز دیجیتال است. وایت پیپر بیانگر فعالیت و کار هایی است که یک پروژه قصد انجام یا قصد بر طرف کردن چه مشکلاتی را دارد؛ بر همین اساس آن توکن یا کوین ارزشمند است. مثلا اتریوم مشکل قرار داد های کاغذی را برطرف کرد یا چین لینک امکان ورود اطلاعات از دنیای واقعی را به دنیای رمز ارز ها فراهم کرد.

در چند سال اخیر شرکت های توسعه دهنده ارزهای دیجیتال والپیپر های قدرتمندی منتشر کردند، اما آن چه را که شما باید در نظر بگیرید این است که آیا این ارز دیجیتال توان کافی برای اجرایی کردن ایده مطرح شده را دارد یا خیر.

جمع بندی

دقت کنید که هیچ یک از این موارد به تنهایی برای معتبر بودن یا نبودن یک ارز دیجیتال کافی نیست. بلکه باید یک میانگین از این پنج مورد داشته باشید تا بتوانید تصمیم گیری درستی در مورد خرید و سرمایه گذاری بر روی ارز دیجیتال مورد نظر بدست آوردید.

پست های پیشنهاد شده

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *