در این مقاله به مدیریت سرمایه و مدیریت ریسک در بازار کریپتوکانرسی ها می پردازیم. این مقاله برای افرادی که تازه وارد هستند یا حد متوسطی از دانش دارند هم مناسب است. با ما همراه باشید.

چرا هنگامی که وارد سود کردن می شویم سریع معامله را می بندیم، اما در ضررها روی ضرر بیشتر باقی می مانیم .وارد سود می شویم و با خود این فکر را خواهیم داشت که نکند تحلیل ما اشتباه باشد و سریع معامله را می بندیم اما تحلیل درست پیش می رود و وارد سودهای چند ۱۰ درصدی یا چند درصد ای می شود اما ما پوزیشن را بسته ایم.

یا برعکس وقتی وارد ضرر می کنیم می گوییم همچنان تحلیل من درست است و از اینجا دیگر نمودار برمی‌گردد به سمت بالا ولی اتفاق نمی افتد. و در پوزیشن ضررهای زیادی متحمل می شویم، حال کی، کجا و چگونه با چه مدیریت این پوزیشن را ببندیم.

نکاتی که در ادامه گفته می شود را رعایت کنید را تا در شرایط ضرر سرمایه خودتان را به درستی مدیریت کنید. همیشه یادتان باشد این اتفاق برای همه افراد می‌تواند رخ بدهد حتی حرفه ای ها!!

اول از همه بحث مدیریت سرمایه است شما اگر هزار دلار دارید حق ندارید با ۵۰۰ دلار به یک پوزیشن وارد شوید. باید حداکثر ۱۰ درصد از سرمایه تان را با نهایت ریسک پذیری وارد معامله کنید یا به مراتب می‌توان ۷ یا ۸ درصد از کل سرمایه تان را وارد آن پوزیشن کنید. وقتی پوزیشن را باز می کنیم همیشه این باور را داریم که به سود دست پیدا می کنیم و همیشه به سود هایتان فکر می کنید، همین امر باعث می‌شود که شما ضرر کنید، دقیقاً لحظه اولی که می‌خواهید تصمیم بگیرید یک لانگ یا شورت پوزیشن باز کنید باید به ضرر ها فکر کنید. پس قبل از باز کردن پوزیشن به ضرر فکر کنید؛ بنابراین باید ببینید تا نقطه حد ضرر شما چند درصد است وقتی این عدد را محاسبه کردید باید جوری اهرم را تنظیمش کنید، که اگر به این عدد رسیدید بیش از سه چهار یا پنج درصد کل سرمایه تان از بین نرود.

حالا خوب به این مثال عددی دقت کنید، هزار دلار دارید ۳ درصد آن می‌شود ۳۰ دلار. ۵ در صد هزار دلار می‌شود ۵۰ دلار.

شما حق ندارید پوزیشنی باز کنید که اگر ضرر دهد بیش از ۵۰ دلار شود. درست است که سود های کمتری به دست می آورید اما در بلند مدت به شدت موفق خواهید بود. یعنی اگر از هر ۱۰ معامله ۵ معامله هم شکست بخورد شما باز هم ضرر چندانی را تجربه نمی کنید.

اگر هزار دلار دارید با ۱۰۰ دلار وارد میشوید، با ۱۰۰ دلار میتوان حداکثر ۵۰ دلار ضرر کرد. حال باید مدیریت ریسک کنید حد ضرر شما فقط ۵ درصد شود، هیچ وقت نمی توان اهرم ۱۰ به بالا ببنید، اگر فکر می کنید تا حد ضرر شما ۱۰ درصد است هیچ وقت نمی توانی اهرم بالاتر از ۵ انتخاب کنید چون بیشتر از ۵۰ درصد مجاز نیستید ضرر کنید.

چون ۵ درصد ۱۰۰ دلار می‌شود ۵۰ دلار و شما در هر پوزیشین نهایت می توانید ۵۰ دلار ضرر دهید بحث مدیریت سرمایه است و مدیریت ریسک به معنی اهرم را روی چه ترازی از کل پولتان قرار دهید معنا می دهد.

مهمترین قسمت در معامله ریسک به ریوارد است. حق ندارید پوزیشنی را باز کنید که احتمال دارد ۱۰ دلار بدست بیارید و ۱۰ دلار هم ضرر کنید. باید در بدترین حالت پوزیشنی را باز کنید که ۳۰ دلار سود کنید و ۱۰ دلار ضرر کنید این نسبت ۳ به ۱ را باید رعایت کنیم؛ به مراتب اگر ۵ به ۱ و ۷ به ۱ باشد یا حتی ۱۰ به ۱ خیلی بهتر است، در این صورت همیشه در یک اشل یک ماهه حجم صندوقتان بیشتر شده و سود بیشتری به دست آورده اید.

پست های پیشنهاد شده

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *