در هفته های اخیر با افزایش حجم معاملات، در روند فروش NFT ها نقطه ی عطفی اتفاق افتاده و فروش های برجسته ای بدون هیچ نشانه ای از کاهش همچنان ادامه دارند. در حالی که برخی از طرفداران NFT ها این موضوع را ناشی از تغییر فرهنگ و تمایل مردم به توکن های غیر مثلی می دانند اما دیگران ادعا می کنند که چیزی فراتر از آنچه به نظر می رسد وجود دارد. آن ها می گویند که قیمت های بسیار بالا ناشی از پولشویی است.
به گزارش وب سایت کوبکس به نقل از Cryptoslate ، چارلز هوسکینسون، رئیس Input Output Global، در جدیدترین اظهار نظر خود در این رابطه تصریح کرده است که این اتفاق لایه های پنهانی دارد که باید به آن توجه کرد. هوسکینسون همچنین اشاره کرده است که این وضعیت منحصر به ارز های دیجیتال نیست. اما آیا این باعث می شود که ما مجبور به تحمل شویم و با لبخند از کنار آن بگذریم؟

در پولشویی ها چگونه از NFT استفاده می شود؟

وقتی مردم به NFT فکر می کنند، غالبا ذهن آن ها به سمت پرداخت های پوچ و هنگفت به ارزش صد ها هزار بلکه میلیون ها دلار برای آثار هنری دیجیتال می رود. آن ها معتقدند هنگامی که می شود NFT ها را به صورت رایگان کپی کرد این کار خیلی گیج کننده است. اخیراً ، فروش چندین قطعه NFT با قیمت هنگفت این موضوع را مورد تأکید قرار داده است. از جمله  CryptoPunk #7252  در ماه گذشته با قیمت ۱۶۰۰ ETH (5.33 میلیون دلار) فروخته شد. و Fidenza #313  ماه گذشته نیز به قیمت ۱۰۰۰ ETH (3.335 میلیون دلار) فروخته شد.

اما طرفداران استدلال می کنند که با وجود اینکه به راحتی می توان NFT ها را کپی کرد ، ارزش پیشنهادی بخاطر وضعیتی است که مالکیت اعطا می کند و حقوق هنرمندان توکن های غیر مثلی از طریق آن است. به هر حال، برای افراد معمولی در محیط های خانواده و دوستان، این توضیح به تنهایی هنوز در مورد قیمت تعیین شده برای توکن های غیر مثلی یا NFT جواب نمی دهد. هوسکینسون وضعیت کنونی را یا ” شادی غیرمنطقی” یا وسیله ای برای پولشویی توصیف کرد.  وی افزود که استفاده از NFT برای پولشویی امری امکان پذیر است زیرا بسیاری از سیستم عامل ها محفوظ بوده و نیازی به ثبت نام ندارند .آنچه معمولاً اتفاق می افتد این است که افراد سودجو با استفاده از حساب دیگری ، پول شویی NFT را به خود می فروشد.  این فروش سپس رمز ارزهای کثیف را با دادن منبع درآمد به منبع معتبر شستشو می دهد. روند کار به این صورت خواهد بود که برای مثال شما تصویر یک سنگ را دارید، آن را از طریق حساب دیگر خود که ” شخص دیگری” است به خود می فروشید. آن شخص دیگر، آن توکن غیر مثلی را خریداری می کند و شما از این طریق عملا پول را از یک منبع نا مشروع به یک منبع قانونی و مشروع منتقل کرده اید.

پست های پیشنهاد شده

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *