استیک کردن در رمز ارز ها به چه معناست و چگونه می‌شود صرفاً از طریق استیک کردن به معنی نگه داشتن یک رمز ارز تعداد آن را افزایش دهیم. آیا در این روش امکان دریافت سود هست یا خیر؟ با ما همراه باشید.

استیک کردن به چه معناست؟

استک کردن به این معناست که شما مقداری رمز ارز (ارزدیجیتال) را از صرافی خریداری می‌کنید و برای یک مدت خاص توی کیف پولی که صرافی برای این کار طراحی کرده امانت می‌گذارید، هنگامی که رمز ارز تان را داخل این کیف پول خاص نگه داشتید یا به اصطلاح آن رمزارز را استیک کردید، شما امکان دسترسی به رمز ارز را تا پایان قرارداد ندارید. شما علاوه بر رمز ارز اولیه یک مقدار هم پاداش دریافت می کنید.

چرا رمز ارزها را استیک می کنیم؟

 اولین دلیل به خاطر دریافت سود است. شبکه بلاکچین تراکنش ها و معاملات را باید اعتبارسنجی کنند؛ به عنوان مثال بیت کوین این کار را از طریق استخراج یا همان ماینینگ انجام می دهد. اما ارزی مثل کار دانو اعتبارسنجی اش را از طریق (Pos) یا اثبات سهام انجام می دهد. همه رمز ارز هایی که از الگوریتم اثبات سهام استفاده می‌کنند به استیک کردن نیاز دارند. در واقع فرایند اثبات سهام جایگزینی مناسب برای دستگاه های ماینینگ و خلاصی از مشکلات این دستگاه هاست (دیگر لازم نیست کلی دستگاه ماینر کارکنند، کلی برق مصرف کنند تا تراکنش ها تایید شود). ارز هایی که از الگوریتم اثبات سهام برای حفظ امنیت شبکه‌ی شان استفاده می کنند نیاز دارند تا حداقل یک درصدی از ارز هایشان را از طریق استیک کردن قفل کنند. هر فرد با استیک کردن رمز ارز توانایی اعتبار سنجی تراکنشها را پیدا میکند و در ازای این روش از شبکه پاداش دریافت می کند. حال این سوال پیش می آید که اگر فردی سرمایه اش نسبت به کله گنده های بازار کم باشد آیا شانسی برای دریافت پاداش دارد؟ بله امکان دریافت پاداش وجود دارد اما برای دریافت پاداش شما مجبور هستید به یک استخر استیک وصل شوید. استخر ها مکان هایست که تعداد زیادی از افراد رمز ارز هایشان را روی هم میگذارند تا استیک کنند. اینگونه درآمدشان بیشتر می‌شود

چگونه استخر های استخراج را پیدا کنیم

در بعضی از کیف پول ها، مثل تراست ولت و همه صرافی های معتبر از جمله بایننس امکان استیک کردن تعداد زیادی از ارز ها وجود دارد، برای افرادی که قصد استیک کردن دارند این ویژگی که با استیک کردن ارز رایگان بدست می آورند قابل اهمیت است.

استیک کردن جایگزین خیلی مناسبی برای استخراج است. زیرا شما با هر مقدار سرمایه امکان استیک کردن را دارید. به علاوه پلتفرم های مانند بایننس که استیک کردن را ممکن می کنند، تخمینی از سود سالیانه این کار هم به شما ارائه می کنند، تا سرمایه گذاران با آگاهی کامل سرمایه گذاری را انجام دهند.

معایب استیک کردن

استیک کردن در کنار مزایا معایبی هم دارد. هنگامی که شما رمز ارزی را استیک می کنید، عملاً این رمز تا پایان قرار داد بلوکه می شود. فرض کنید قیمت رمز در پایان قرار داد با کاهش همراه شده باشد، حتی شما با اینکه رمز ارز بیشتری دریافت کردید ولی ارزش دلاری و حتی ریالی سرمایه‌تان کمتر شده است. بایننس این امکان را فراهم کرده تا در جریان استیک کردن شما قرار داد را کنسل کنید. اما سودی به شما تعلق نمی گیرد.

استیک کردن مناسب افرادی است که از آینده رمز ارز هایشان مطمئن هستند و می خواهند برای مدت طولانی آن ارز را نگه داری کنند و چه چیزی بهتر از اینکه با استیک کردن تعداد دارایی هم افزایش پیدا کنداستیک کردن مناسب تریدر ها نیست چرا که سرمایه شما بلوکه می شود. اگر در طول این مدت افت و خیزی ارز تجربه کند ، شما امکان فروش و حتی نوسانگیری ندارید.

حتی در بایننس هم که شما امکان لغو قرار داد را دارید، تا سرمایه‌تان بازگردد به ۲۴ تا ۴۸ ساعت زمان نیاز است. تریدرها از استیک تحت هیچ شرایطی استفاده نکنید. برای افرادی که استیک کردن را در  یک صرافی انجام می دهند یک خطر وجود دارد، آن هم چون داراییتان در کیف پول شخصی نیست و در یک کارگزاری یا همان صرافی است. ممکن است صرافی هک شود و دارایی شما از دست برود. البته که این احتمال در صرافی های معتبر خیلی خیلی کم است، اما شما باید این نکته را نیز در نظر بگیرید.

به روش استیک کردن چقدر می تواند سود دریافت کرد

سود شما به چند عامل بستگی دارد:

 اولین عامل کدام رمز ارز را انتخاب کنید. سود سالیانه استیک کردن مختلف است از ۲،۳ درصد شروع میشود تا ۵۰ یا حتی ۱۰۰ در صد. یعنی اگر بتوانید رمز ارز تان را در طول یک سال نگهداری کنید در پایان دوره شما دو برابر ارز خواهید داشت. ولی لزوما سود بالا خوب نیست، سود بالای استیک می تواند نشان از تورم آن رمز ارز هم باشد، که تاثیر منفی می تواند بر روی آن رمز از بگذارد.

دومین عامل اینکه چه تعداد رمز ارز می‌خواهید استیک کنید. صرافی ها انتخاب های متنوعی برای کاربرانشان جهت استیک کردن فراهم می کنند. مثلاً بایننس برای استیک کردن ۴ بازه زمانی ۱۵ ،۳۰ ،۶۰ و ۹۰ روز پیشنهاد می دهد. سود های آنها نیز با یکدیگر متفاوت است. مثلا رمز ارز کاردانو را اگر بخواهید در بازده ۱۵ روز استیک کنید سود آن سه برابر بازه های زمانی دیگر است در این بازده شما حداکثر ۲۰۰ تا کاردانو می توانید استیک کنید، درحالیکه برای بازه سی روزه تا ۵۰۰ هزار تا کاردانو می شود استیک کرد.

سومین عامل اینکه قیمت رمز ارز در مدت زمانیکه به روش استیک کردن آن را نگهداری می کنید رشد می کند یا خیر. اگر رشد کند که شما سود از دو جهت سود دریافت می‌کنید، هم تعداد ارزتان بیشتر شده و هم قیمتش رشد کرده است. پس مهمترین دلیل برای استیک کردن انتخاب ارز مناسب جهت سرمایه گذاریست.

پست های پیشنهاد شده

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *