ethereum-eth-logo1

اتریوم کلاسیک

 ۸,۸۹۹,۹۹۰ ریال

 ۳۰.۵۴۱ دلار

اتریوم کلاسیک چیست؟

اتریوم کلاسیک (Ethereum Classic) با واحد اختصاری ETCیک پلت فرم محاسباتی توزیع شده مبتنی بر بلاک چین متن باز و دارای قابلیت قرارداد هوشمند است. از نسخه اصلاح شده اجماع ناکاموتو از طریق انتقال حالت مبتنی بر معامله که در یک ماشین مجازی عمومی اتریوم اجرا می‌شود پشتیبانی می‌کند.
اتریوم کلاسیک تاریخچه اصلی و بدون تغییر شبکه اتریوم را حفظ می‌کند. شبکه اصلی پروژه اتریوم در تاریخ ۳۰ ژوئیه ۲۰۱۵ منتشر شد. با این وجود، به دلیل هک شدن یک پروژه شخص ثالث، بنیاد اتریوم در ۲۰ ژوئیه ۲۰۱۶ نسخه جدیدی از شبکه اصلی اتریوم را ایجاد کرد با تغییر وضعیت نامنظمی که پاک شد سرقت DAO از تاریخ بلاک چین اتریوم بنیاد اتریوم علامت تجاری آنها را در نسخه جدید و تغییر یافته بلاک چین اتریوم اعمال کرد. نسخه قدیمی و بدون تغییر اتریوم تغییر نام یافت و به عنوان اتریوم کلاسیک ادامه یافت.
با‌‌‌توجه‌‌‌به اینکه اتریوم کلاسیک سازمانی خودگردان است، توسعه‌دهندگان قصدی برای تبدیل شبکه آن به نهادی انتفاعی ندارند. بنابراین، کاربران این شبکه باید هزینه تراکنش‌ها را پرداخت و ماینرها براساس کار انجام‌شده طبق الگوریتم گواه بر کار (PoW) آن‌ها را دریافت کنند.

تاریخچه اتریوم کلاسیک

ایده‌ی ظهور شبکه اتریوم (Ethereum) مربوط به سال ۲۰۱۳ میلادی و زمانی است که یکی از مؤسسان آن به نام بوترین پیشنهاد داد که زبان برنامه نویسی جدیدی ایجاد شود که بتواند به‌صورت خودکار قراردادهای هوشمند را اجرا نماید. به این ترتیب، امکان تولید برنامه‌های جدید بر بستر بلاکچین فراهم می‌شد. اما این ایده در ابتدا موفقیت‌آمیز نبود و نظر افراد را جلب نکرد؛ بنابراین مؤسس آن به فکر جذب سرمایه از طریق عرضه عمومی افتاد.
سرانجام، تلاش آن‌ها یک سال بعد به نتیجه نشست و بیش از ۱۷ میلیون دلار جذب سرمایه کردند و شبکه اتریوم ایجاد شد. از قابلیت‌های آن اجرای قراردادهای هوشمند به‌صورت غیر متمرکز است و در واقع قراردادی دوطرفه است که به‌شکل کد ایجاد می‌شود. درصورتی که قرارداد به درستی توسط هر دو طرف اجرا گردد، مفاد آن به شکل اتوماتیک در بستر بلاکچین اجرا می‌شود.
به دلیل امنیت بلاکچین و غیر قابل تقلب بودن آن، استقبال زیادی از این قراردادها شد. اما دو سال بعد اتفاقی افتاد که روند رو به رشد این شبکه را متوقف کرد. این اتفاق، حملات هکری بود که امنیت این شبکه را به خطر انداخت و باعث شد که از شبکه اصلی آن یک هاردفورک گرفته شود. پس از آن شبکه اولیه با نام اتریوم کلاسیک شهرت یافت.

شبکه های انتقال اتریوم کلاسیک

  • Ethereum Classic
  • BEP2
  • BEP20