کوین تزوس (Tezos) چیست؟

کوین تزوس خود را به عنوان اولین پلتفرم خود اصلاح گرا ارزهای دیجیتال معرفی کرده است، این پلت فرم از قراردادهای هوشمند پشتیبانی می کند همانند اتریوم و امکان ایجاد برنامه های غیر متمرکز (Dapp) را فراهم می کند. و از الگوریتم اجماع سهام (PoS) بهره می برد.

افرادی که این ارز را دارند می‌توانند تغییراتی که داخل بلاک چین تزوس باید اعمال شود را مورد رای گیری قرار دهند، اگر رای آورد می توانند شبکه را آب گرید کنند و این وجه تمایز و مثبت این شبکه است و دیگر نیازی به فورک کردن شبکه مثل شبکه بیت کوین در این بلاک چین نیازی نیست.

اصطلاحات در شبکه تزوس

خود اصلاح گر (Self-Amendment)

خود اصلاح گر یعنی اگر در درون شبکه، باید تغییر یا آپگریدای رخ بدهد می توانند بدون ایجاد یک زنجیره یا یک فورک از شبکه تغییرات لازم را در بستر بلاک چین تزوس ایجاد کنند. که این امر در دراز مدت باعث کاهش هزینه های شبکه می شود.

مدیریت درون زنجیره‌ای (On-Chain Government)

توسعه دهندگان و افرادی که این ارز را دارند می توانند شبکه را بر اساس پیشنهاد هایی که مطرح و مورد رای گیری قرا می گیرد مدیریت کنند.

فناوری غیر متمرکز ( Decentralized Innovation

اصلاحات و آپ گرید هایی که باید در شبکه رخ دهد، در صورت پذیرفته شدن این ایده های جدید به افرادی که شرکت کردند کوین تزوس پاداش داده می شود.

اثبات سهام (Proof of Stake)

اثبات سهام یا (Proof of Stake) در این شبکه مشارکت کنندگان به صورت همتا به همتا و به صورت غیر متمرکز منابع محاسباتی لازم برای بقا و ادامه شبکه را فراهم می کنند.

 نمایندگی (Delegation)

یک سپرده امن لازمه‌ی مشارکت در فرایند اثبات سهام است. همانطور که اثبات سهام در شبکه تزوس بر روی درستکار بودن افراد شبکه استوار است، امنیت تزوس از طریق مجازات افراد متقلب و پاداش دادن به افراد راستگو در شبکه ایجاد می شود. کاربرانی که تمایل ندارند در پروتکل اجماع شرکت کنند، می توانند نماینده خود را انتخاب و حقوق خود را به آنان انتقال دهند.

نگاهی به تاریخچه تزوس

تزوس توسط آقای آرتور بریتمن (Arthur Breitman) ایجاد شد. در آگوست ۲۰۱۴ بریتمن با نام مستعار Goodman وایت پیپر تزوس را منتشر کرد.

پس از آن شرکت داینامیک لجر را در دلاویر تاسیس کرد و سمت مدیر اجرایی آن را برعهده گرفت. در شروع کار آرتور و کاتلین بریتمن به روش سنتی شروع به سرمایه جذب کردند، اما نتوانسته سرمایه مورد نیاز خود را جذب کنند. پس تصمیم گرفتند به صورت ICO در صرافی ها شروع به جذب سرمایه کنند و مبلغ ۲۳۲ میلیون دلار سرمایه جذب کردند.

تزوس چگونه کار میکند

تزوس یک پلتفرم خود اصلاح‌گر است، که دارای چندین قابلیت متفاوت است. در این شبکه ایجاد پلتفرم اپلیکیشن های غیر متمرکز مانند شبکه اتریوم اما پیشرفته تر وجود دارد. در شبکه تزوس بر خلاف شبکه اتریوم اصلاح گری های زیادی در حال رخ دادن است.

یکی از شعارهایی که در شبکه‌های بلاک‌چین وجود دارد، اگر قرار است ثروتی برای کسی ایجاد شود باید به همه افراد ثروت برسد و اگر قرار است هزینه پرداخت شود از جیب همه باید پرداخت شود، یعنی همه چی به صورت همتا و همتا و در قالب عدالت بین افراد توزیع می شود. کسانی که ارز دیجیتال تزوس را دارند می‌توانن  داخل رای گیری های این شبکه شرکت کنند و به موازات همین شرکت کردند از شبکه تزوس پاداش می گیرند.

پوسته شبکه (Network Shell)

حاکمیت شبکه تزوس توسط سه پروتکل شبکه، پروتکل تراکنش و پروتکل اجماع ایجاد می شود.

  • پروتکل شبکه: در این مبحث نحوه عادلانه تقسیم شدن تراکنش ها بین نو‌های یا تایید کننده های شبکه مشخص می شود.
  • پروتکل تراکنش: در رابطه با زبان برنامه نویسی اسکریپت یک ارز دیجیتال تعریف می شود.
  • پروتکل اجماع: در رابطه با تأیید کنندگان شبکه است که به صورت (PoS) است.

حاکمیت تزوس به چه شکل است؟

حاکمیت تزوس به افرادی که آن ارز را دارند بستگی دارد. تمامی سهامداران می‌توانند در حاکمیت پروتکل شبکه فعالیت کنند و بر روی به‌روزرسانی‌های مطرح شده توسط توسعه دهندگان رای دهند. یعنی توسعه‌دهندگان مطرح می کنند که این آپدیت برای شبکه خوب است و آن را به صورت کامل و جامع توضیح می‌دهند و بعد آن را به رای گیری می گذارد و توسط سهامداران رأی‌گیری صورت می‌گیرد. اگر ایده توسط سهام گذاران تایید شود، این ایده اعمال می شود در غیر این هیچ گونه تغییری در شبکه رخ نمی دهد.

نحوه رای دادن در شبکه تزوس چگونه است

ابتدا شما باید وارد سایت تزوس شوید و در مبحث رای دادن شرکت کنید و بر اساس فعالیت از شبکه تزوس دریافت کنید.

اثبات سهام سیال (Liquid Proof of Stake)

در شبکه تزوس برخلاف بلاکچین بیت کوین که امنیت شبکه به وسیله ماینر ها و توسط دستگاه های ماینینگ فراهم می شود و امکان استخراج بیت کوین فراهم می شود، در شبکه به جای ماینینگ و استخراج کردن واژه‌های بیکینگ یا پختن را به کار می برند.

نحوه بیکینگ: بیکینگ فرآیند ثبت و انتشار بلاگ در بلاک چین تزوس است. به بیکرها با اطمینان یافتن از اینکه تمامی تراکنش قرار گرفته، در یک بلاک صحیح هستند جزو اساسی اجماع اثبات سهام یا (PoS) محسوب می شوند که اولویت بندی تراکنش ها و عدم وقوع دوباره خرج کردن بر عهده آنهاست.

بیکر شدن: در صورتی که می خواهید یک بیکر شوید درخواست عضویت در انجمن های تزوس را می دهید. یکی از اعضای جامعه معمولاً مسئول اداره اتاق گفتگوهاست و وظیفه رسیدگی به درخواست‌ها را دارد. و در اضای دریافت پاداش برای امن نگه داشتن شبکه توکن دریافت می‌کنند. تایید تراکنش‌ها تمام تراکنش ها را اعتبار سنجی کرده و آن را به بلاکچین اضافه می‌کند، ساختار پروتکل به گونه‌ای است که اگر یک بیکر قصد تقلب داشته باشد توکن هایش ضبط می‌شود. تمام کوین های تزوس ۸۸۸,۰۷۵,۸۵۶ در گردش هستند.

کیف پولهای تزوس

کیف های نرم افزاری شامل Galleon wallet، Tezbox، Kukai است

کیف های سخت افزاری شامل Ledger و Trezor

صرافی های قابل پشتیبانی

صرافی های بایننس، کوکوین ، Coinex و صرافی کراکن است.

پست های پیشنهاد شده

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *