در چند سال اخیر تلاش های  گسترده ای در مشاغل و کسب و کار ها صورت گرفته است تا از فناوری های مرتبط با دنیای ارز های دیجیتال به نحو پر فایده ای کمک گرفته شود. یکی از این فناوری های مرتبط تکنولوژی دفتر کل توزیع شده (Distrubuted Ledger) است. فناوری بلاک چین یا زنجیره بلوک یکی از شناخته شده ترین دفتر های کل توزیع شده است که اخیرا در میان بعضی کسب و کار ها بیشتر مورد استفاده قرار گرفته است.
از بلاک چین در حوزه های مختلفی از جمله بالا بردن امنیت اطلاعات، مدیریت مناسب زنجیره ارسال و تامین محصولات، کپی رایت و حتی خودران کردن روند ها کمک گرفته شده است.
اگر در کسب و کار ها از بلاک چین استفاده شود دیگر نیازی به واسطه ها نیست همچنین اطلاعات غیر قابل دستکاری خواهند شد یا عبارت دیگر امکان سانسور یا حذف اطلاعات وجود نخواهد داشت.
اخیرا برخی شرکت ها تلاش می  کنند تا به طور آزمایشی از فناوری زنجیره بلوک یا بلاک چین در حوزه های اختصاصی خود بهره ببرند.

تولید واکسن با بهره گیری از بلاک چین

یکی از اتفاقات جالب در حوزه ی کاربرد بلاک چین، استفاده از فناوری بلاک چین در عرضه  و مدیریت اعتبار واکسن کرونا است. حتما شما هم نام شرکت مدرنا (Moderna) را شنیده اید. شرکت Moderna اکنون تولید کننده ی واکسنی به همین نام برای کوید ۱۹ است. این شرکت آمریکایی در اطلاعیه ای عنوان کرده است که از فناوری بلاک چین و هوش مصنوعی برای فرایند توزیع واکسن بین کشور ها بهره برده است. استفاده از این تکنولوژی به این شرکت امکان می  دهد تا واکسن های ارسال شده را رهگیری کند. با این کار آن ها به صورت لحظه ای در جریان روند توزیع قرار خواهند گرفت.

بلاک چین در کاربرد های سنتی

علاوه بر حوزه های دیجیتال، در کاربرد های فیزیکی نیز بلاک چین مورد استفاده قرار گرفته است. اخیرا شرکت های بزرگی همچون کومگو اس ای و سیتی از این فناوری در معاملات محصولات فیزیکی خود استفاده کرده اند.

بلاک چین در صرافی ها

SIX Swiss Exchange، یکی از شرکت هایی است که از بلاک چین برای تسویه حساب ها و ساماندهی حساب های  امانی بهره برده است. سهام های توکنیزه شده نقش مهمی در معاملات این شرکت دارند.

بلاک چین برای رعایت کپی رایت

توکن های غیر قابل تعویض که به اختصار NFT خوانده می شوند پر فایده ترین نوع تکنولوژی دفتر کل توزیع شده هستند. اخیرا این توکن ها کاربرد های گسترده تری پیدا کرده اند. یک شرکت ایتالیایی (اس آی اِی ای) در همین رابطه از تکنولوژی بلاک چین  استفاده کرده است. این شرکت که در زمینه ی محفوظ بودن حق کپی محصولات دیجیتالی فعالیت می کند از توکن های  غیر مثلی برای رعایت حق نویسنده هایی که با این شرکت قرارداد دارند بهره برده است. استفاده از NFT به منظور جلوگیری از جعل آثار صورت گرفته است. کسانی که با این شرکت فعالیت می کنند (هنرمندان ، موزیسین ها و …) عموما به دلیل استفاده ی این شرکت از فناوری دفتر کل توزیع شده درآمد های زیادی کسب کرده اند که ناشی از سبک جدید ارتباط آن ها با طرفدارانشان است.

پست های پیشنهاد شده

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *