اکثر ما بار ها خواسته ایم که وارد دنیای دیجیتال شویم و سرمایه گذاری در این فضا را شروع کنیم، اما هر دفعه اتفاقی افتاده و بهانه‌ای ایجاد شده تا از این کار امتناع بورزیم، مهم ترین دلیلی هم که اکثر اوقات ما را از این کار باز میدارد عدم آگاهی است، به خودمان می آییم و  می‌بینیم که سِیلی از افکار به ما یادآوری میکنند که تو بلد نیستی، تو چیزی از این فضا نمیدونی پس بهتره ورود نکنی، اما تا کی قرار هست این جریان ادامه پیدا کند؟ بنظرت بهتر نیست از یک جایی جلو این چنین تفکرات را بگیریم؟

 به همین منظور امروز در این مطلب میخواهیم به شما کتابی خوب در این زمینه معرفی کنیم، و در مطالب بعدی کتاب های بیشتری را در ارتباط با این حوزه معرفی خواهیم کرد.

یک ساتوشی چقدر می شود؟!

امروزه کتاب های مختلفی در زمینه ارزهای دیجیتال نوشته شدند، اما همیشه وجود کتابی که نوشته نویسندگان داخلی باشد و بتواند این فضا را به فارسی زبانان معرفی کند و اصطلاحات را برایشان جا بیاندازد، کمبودش احساس میشد.

کتاب یک ساتوشی اثر محمد آذرنیوار و نیما ملک پور، راهنمای ورود به دنیای پر رمز و راز بیت کوین، اتریوم و ارزهای دیجیتال برای مبتدی‌ها است.

درباره کتاب یک ساتوشی

روزانه کلمات و اصطلاحات مختلفی به گوشمان برخورد میکند؛ بیت کوین، رمزارز، بلاکچین، کیف پول دیجیتال و… .افرادی که به سرمایه گذاری در این حوزه روی آورده اند باید عمیقا این اصطلاحات را درک کنند، بخصوص که روزبه‌روز بر گستردگی دنیای ارزهای دیجیتال افزوده میشود و اطلاعات این عزیزان باید کاملا بروز باشد، اما بنظر تو این فناوری مدرن چگونه کار میکند؟ چطور میشود به دنیای ارزهای دیجیتال وارد شد و از این فضا به سوددهی خوبی رسید؟

در این کتاب آقای آذرنیوار به همراه نیما ملک پور سعی میکنند تا هرآن چیزی را که لازم است درارتباط با این فضا بدانید در اختیار شما قرار بدهند، پس این کتاب را میتوانید راهنمایی برای آشنایی با اصطلاحات ارزهای دیجیتال و طرز کار این ارزها و سازوکار بلاکچین بدانید.

خب این کتاب رو به چه کسانی پیشنهاد میکنیم؟

همانطور که در ابتدا هم اشاره شد، اگر دودل هستید و اطلاعات کافی ندارید یا در آستانه ورود به این فضا هستید خواندن این کتاب را به شما پیشنهاد میکنیم، پس درواقع بهتره بگوییم که این کتاب به عنوان شروعی برای تمامی دوست داران دنیای ارزهای دیجیتال مفید است.

بخشی از کتاب یک ساتوشی

بلاکچین چیست و چگونه کار می‌کند؟

همان‌طور که در قبل هم اشاره شد، به‌طور کلی، بلاکچین یک نوع سیستم ثبت اطلاعات و گزارش است. تفاوت آن با سیستم‌های دیگر این است که اطلاعات ذخیره‌شده روی این نوع سیستم، میان همه اعضای شبکه به اشتراک گذاشته می‌شود و با توجه به تکنیک‌های رمزنگاری،دیگر حذف و تغییر داده ها بر روی بلاک چین عمومی امکان پذیر نمی شود. مفهوم بلاکچین اولین‌بار با پیدایش بیت‌کوین به وجود آمد و پادشاه ارزهای دیجیتال از این راهکار برای ذخیره اطلاعات مربوط به دارایی کاربران بهره برد. برای درک بهتر بلاکچین به مثال زیر توجه کنید:

در یک جمع یکصد نفری، برگه‌ای حاوی یکسری اطلاعات را بالا می‌گیریم و همه با تلفن همراه‌شان از آن برگه عکس می‌گیرند. حالا اگر آن اطلاعات را نابود کنیم یا تغییری در آن بدهیم، دیگر برای آن جمع قابل‌پذیرش نیست، چون آنها یک کپی از نسخه اصلی را دارند، مگر اینکه موبایل همه را بگیریم و آن عکس را حذف کنیم. این جمعی که از آن صحبت کردیم، می‌تواند چندین هزار نفر باشد که در بیت‌کوین، اتریوم و سایر ارزهای بلاکچینی شاهد آن هستیم، یا به‌صورت خصوصی در یک گروه خاص مورد استفاده قرار بگیرد.

علاوه بر بلاکچین‌های عمومی مانند بیت‌کوین و اتریوم، بلاکچین‌ها می‌توانند به‌صورت خصوصی و برای اهداف خاص در یک نهاد یا سازمان هم مورد استفاده قرار بگیرند که به آن «بلاکچین سازمانی» می‌گویند. البته به عقیده بسیاری از صاحب‌نظران، بلاکچین‌های سازمانی نمی‌توانند هدف اصلی این فناوری، یعنی تمرکز زدایی را محقق کنند.

بنابراین، بلاکچین به‌طور کلی نوعی پایگاه داده(دیتابیس) است که برای ثبت داده بدون امکان دست‌کاری یا تغییر، مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع، بلاکچین یکی از بهترین راهکارهای موجود برای پیاده‌سازی «دفتر کل توزیع‌شده» است. قبل از پرداختن به جزئیات بیشتر، باید بدانید یک دفتر کل توزیع‌شده چیست.

در علم حسابداری، دفتر کل به محلی گفته می‌شود که در آن اطلاعات مالی از قبیل حساب‌ها، بدهی‌ها، اعتبارات و… مکتوب می‌شوند تا در زمان مشخص بتوان از آنها برای رسیدگی به امور استفاده کرد. در میان مردم به دفتر کل، دفتر حساب‌ وکتاب هم گفته می‌شود. انسان‌ها هزاران هزار سال است که از دفتر کل‌ها به شکل‌های مختلف استفاده می‌کنند و مفهوم دفتر کل قدمتی به اندازه خود تاریخ دارد. خوب است بدانید یکی از دلایل اساسی اختراع خط، نوشتن حساب‌های مالی و معاملات افراد روی لوح‌های سنگی بود که نقش دفتر کل را ایفا می‌کردند. با توجه به حافظه نامناسب انسان‌ها در به‌یاد سپاری طولانی‌مدت داده‌ها، دفتر کل‌ها به جزء جدایی‌ناپذیری از زندگی ما تبدیل شده‌اند. دولت‌ها، بانک‌ها، مراکز اداری و هر جا که فکرش را بکنید، به‌نوعی از دفتر کل‌ها استفاده می‌کنند.

از کجا میتوانم این کتاب را تهیه کنم؟

این کتاب را میتوانید از پلتفرم های آنلاین مثل #طاقچه، #فیدیبو و #کتابراه تهیه کنید.

پست های پیشنهاد شده

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *