به گفته ی وب سایت صرافی رمز ارز کوبکس ، علی صحرایی که از سال ۲۰۱۸ مدیریت اجرایی بورس اوراق بهادار تهران را بر عهده داشته است  ، پس از اینکه در ساختمان اداره ی بورس و اوراق بهادار تهران سکوهای استخراج رمز ارز کشف شد ، استعفا داد .

طبق گزارش رسانه دولتی جمهوری اسلامی ایران ، سازمان بورس و اوراق بهادار تهران (TSE)  ، محمود گودرزی که در جایگاه نایب رئیس بازار بوده است پس از استعفای صحرایی مدیریت اجرایی بورس را به عهده گرفته است .

در پی ممنوعیت استخراج رمز ارز اقدامات زیادی در برابر ماینرهای کوچک و بزرگ انجام گرفته است . دولت ماینرهای غیرقانونی را دستگیر کرد و نیز کسانی که مسئول بودند را جریمه کرده اند . در این مورد مصطفی رجبی ، سخنگوی وزارت انرژی ایران بیان کرده بود که استخراج رمز ارز با برق خانگی قانونی نیست و در صورت کشف باید جریمه های سنگینی پرداخت کنند و هم چنین ماینرهایی که از برق خانگی استفاده می کنند باید جبران خسارتی که ممکن است به شبکه برق وارد آید را نیز جبران کنند .

رجبی هم چنین عنوان کرده است که استخراج رمز ارز که به صورت غیرمجاز انجام شود به شبکه  محلی برق  آسیب می رساند و سبب خاموشی های پی در پی می شود . در ادامه بیان کرد که تمام عملیات استخراج رمز ارز در ایران غیر قانونی است . از جمله اقداماتی که در این زمینه انجام گرفته است ، دولت ماینرهای غیر قانونی را دستگیر کرد این در حالی است که اکثر این اقدامات به کارخانه های متروکه ، خانه ها و مشاغل کوچک متمرکز بوده است ولی هیچ کدام از آنها به اندازه ی بورس و اوراق بهادار ایران شوک و غیرمنتظره نبوده است .

این در حالی است که قبلا بورس ایران (TSE) وجود میانر و استخراج رمز ارز را در ساختمان بورس رد کرده بود و عنوان داشته بود که این تجهیزات بخشی از پروژه تحقیقاتی است . معاون اجرایی ، بهشتی سرشت  بیان کرده است که این سازمان باید پاسخگوی اقدامات غیر قانونی خود باشد .

دبیر شورای عالی فضای مجازی ایران در سال ۲۰۱۸ بیان کرده بود که وزارت خانه های دولت ایران استخراج رمز ارزها را به عنوان یک صنعت پذیرفته اند و در سال ۲۰۱۹ نیز این فعالیت به عنوان یک فعالیت صنعتی تصویب شد  و در نهایت قیمت برق نیز برای آن تنظیم شد . در پی تصویب این قانون بانک مرکزی نیز به بانک ها و صرافی ها اجازه داد تا از رمز ارزها برای پرداختی های وارداتی استفاده کنند تا تاثیر تحریم هایی که توسط ایالات متحده بر ایران تحمیل شده است کم شود .

 اما حسن روحانی رئیس جمهور سابق ایران قبلا در ماه مه سال جاری اعلام کرد که استخراج بیت کوین و ارزهای رمزنگاری شده در طول تابستان متوقف و ممنوع خواهد شد تا مصرف برق کاهش پیدا کند . دقیقا مشخص نیست که در بازرسی ناگهانی مقامات ایران ، چه زمانی این سکوها در سازمان بورس و اوراق بهادار تهران کشف شده است اما تا هفته ی آخر سپتامبر این فعالیت غیرقانونی بوده است .  انرژی در ایران با بحران رو به رو است و این سبب اقدامات سخت گیرانه ی دولت برای کنترل انرژی شده است .

پست های پیشنهاد شده

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *