منظور از DeFi

دیفای یک طرح کاربردی و با اهمیت در این عرصه محسوب می شود که با ارائه برنامه های نامتمرکز، با ایجاد پروژه های موثر مالی در زنجیره های بلوکی، سبب از بین رفتن و یا بی اثر شدنِ واسطه های بی اساس مالی در بازار های سرمایه می شود. در واقع این طرح، موجب می شود تا نهاد های بانکی و یا سازمان های وابسته، نقشی در نظارت و یا دخالت امور مالی کاربران نداشته باشند. در ادامه قصد داریم شما را با ۳ رمز ارز محبوب و برتر این پروژه آشنا کنیم.

  1. رپد بیت کوین (Wrapped bitcoin)

این پلتفرم با نماد WBTC به عنوان یک ارز کد گذاری شده در بازار کریپتو مورد استفاده قرار می گیرد. شروع کار این شبکه در سال ۲۰۱۹ بوده است و از آن مدت تا به حال، شاهد رسیدن به اهداف قابل توجهی از آن بوده ایم. یکی از مهم ترین مزیت های این شبکه این است که توانسته نقدینگی ارز بیت کوین را به زنجیره بلوکی اتریوم وارد کند. رپد بیت کوین در واقع پل رابطی بین این دو ارز مشهور می باشد که به منظور رفع مشکلات موجود در آنها ایجاد شده است. مشکلاتی همانند Scalability و فراهم کردن سرعت بالا و کارمزد پایین که تا حد زیادی در حل آنها موفق بوده است.

  1. آوه (Aave)

این رمز ارز با ارزش، با حجم سرمایه ۷۱۵ میلیون دلار، یک ارز نامتمرکز می باشد که با پشتوانه تکنولوژی (Block Chain) فعالیت می کند. این پلتفرم، برای استفاده کاربران، از فرصت های وام دهی مناسب ایجاده شده است. در واقع این بازار سرمایه از وام دهندگان، کسانی که وام دریافت می کنند و همچنین تامین کنندگان آنها تشکیل شده است. آوه با تشکیل استخر دارای حجم پول، به کاربران امکان کسب سود و همچنین واریز و پرداخت هایشان را می دهد. پس از ورود حجم پول به این استخر ها، فراهم کنندگان سرمایه، در نقش  وام دهندگان ظاهر می شوند و در برابر سرمایه ای که وام داده اند، به سود و درآمد می رسند. در این شبکه بجای استفاده از شیوه (P2P)، از مدل (Liquidity pool) استفاده می کند.

  1. چین لینک (Chainlink)

این رمز ارز به قیمت ۳.۷ میلیارد دلار، حجم سرمایه وارد کرده است. چین لینک نخستین طرح (Block Chain) می باشد که با منطقی بسیار کارآمد، تعامل بین زنجیره ها را با دنیای واقعی ممکن می سازد. این شبکه، یک پلتفرم نامتمرکز  اوراکل می باشد که به همین علت قادر است (Smart contract) را به دنیای بیرون از بلاک چین وصل کند. بنیاد این شبکه، به وسیله دو شخص به نام های سرجی نازاروف به همراه استیو الیس تاسیس شد و در سال ۲۰۱۷ با استفاده از طرح ICO، توانست ۳۲ میلیون دلار برای این پروژه فوق العاده جذب کند. نود های این شبکه بر طبق اجرای صحیح Smart contract به عنوان پاداش و یا دستمزد، توکن مجانی می گیرند و یا در صورت عدم انتقال صحیح اطلاعات، از آنها توکن کسر می گردد. بسیاری از افراد بر این باورند که در حال حاضر، پلتفرم “چین لینک” نامتمرکز ترین پروژه اوراکل در کل بازار می باشد و تعداد زیادی از شبکه های دیگری که ادعا می کنند که در توسعه اوراکل خود موفق بوده اند، در واقع در حال شراکت با پلتفرم چین لینک می باشند. این پروژه از ابتدا تا کنون رشد بسیار سریع و قابل توجهی داشته است؛ به همین دلیل بسیاری معتقدند که برای ورود سرمایه به این شبکه دیگر دیر شده است، اما بسیاری از تحلیلگران به این نتیجه رسیده اند که چین لینک پتانسیل رشد صعودی بالایی دارد و افزودن دارایی به این شبکه می تواند سود بالا و ریسک کمی داشته باشد، که بسیاری از کارشناسان نیز این ارز را برای دید بلند مدت و همچنین کوتاه مدت توصیه می کنند.

پست های پیشنهاد شده

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *