ارز دیجیتال نئو چیست؟

ارز دیجیتال نئو توسط یک شرکت تحقیق و توسعه بلاک چین به نام آن چین (On-chain) ساخته شد است. در سال ۲۰۱۴ به نام انت شرز (AntShares) شروع به کار کرد و در سال ۲۰۱۷ به نئو  (NEO) تغییر نام داد.

تمرکز نئو در نوآوری انتقال دارایی های دیجیتال قراردادهای هوشمند و تایید هویت دیجیتال است

 

نئو

پلتفرم نئو است از دو ارز اصلی تشکیل شده است: ۱ ارز نئو (NEO) 2 ارز گس (GAS)، که هر دو حداکثر دارای تعداد ۱۰۰ میلیون توکن هستند.

نئو برخلاف بیت کوین که برای تولید آن باید عمل استخراج صورت بگیرد. نئو قبل از انتشار، کاملاً مایند شده و در اختیار سرمایه گذاران قرارگرفته است. بنابر این نئو را نمی‌تواند به واحد های کمتر از یک تقسیم کرد.

ارز گس (GAS) برای قراردادهای هوشمند شبکه نئو همانند سوخت عمل می کند و مطابق با توان پردازش مصرفی برای اجرای قراردادها هوشمند گس مصرف می شود. با هر بلاک گس جدیدی ایجاد می شود. به ازای هر ۲ میلیون دلار یک واحد از توکن ها ی تولید شده کم می شود وقتی که به سقف ۱۰۰ میلیون توکن گس دست پیدا کنیم، دیگر توکن گس جدیدی ایجاد نخواهد شد. برخلاف نئو گس را می توان به واحدهای خیلی کمتری هم تقسیم بندی کرد. گس جمع شده هر چند وقت یکبار و در زمان های از پیش تعیین شده بین صاحبان توکن‌های نئو به میزان سهمی که دارند تقسیم می شود. گس مصرف شده در شبکه جهت کارمزدهای شبکه، بین کاربرانی که تایید تراکنش ها یا همان نود های شبکه را انجام می دهند، به ازای تراکنش هایی که تایید کرده اند گس بینشان تقسیم می شود.

هر فردی که صاحب توکن نئو باشد در شبکه بلاک چین حق رای دادن دارد. حق رای جهت ساخت بلاک ها و تصمیم های مهمی بلاکچین مثل میزان کارمزد شبکه یا اگر یک ولیدیتور در راستای منافع شبکه حرکت نکند، صاحبان ارز نئو می تواند به برکناری آن ولیدیتور رای دهند.

 

شباهات و تفاوت نئو (NEO) با اتریوم

شبکه نئو همانند اتریوم از قراردادهای هوشمند پشتیبانی می کند، قراردادهای هوشمند اجازه می‌دهند کد های بر روی شبکه‌ای اجرا شوند که از قوانین و منطق تراکنش ها را تعیین می‌کند. مثالی ساده از قراردادهای هوشمند این می تواند باشد که تا زمانی که کالا به مقصد نرسد پول فروشنده بلوکه می شود یا پرداخت حق هزینه امتیاز به صاحبان آثار که به ازای هر بار نمایش آثارشان پولی دریافت کنند.

یکی دیگر از تفاوت‌های بین اتریوم و نئو در زبان برنامه نوسی اپ های غیرمتمرکز می باشد (Dapp). اپلیکیشن های اتریوم باید با زبان اختصاصی شبکه به نام سولیدیتی (solidity) نوشته شوند، در حالی که اپلیکیشن های نئو با زبان های برنامه نویسی رایج مثل جاوا سی شارپ کاتلین و … نوشته می شوند.

 

برنامه آینده نئو

 نئو ایکس (Neox) امکان تراکنش‌ها بین بلاک چین های مختلف را فراهم می کند.

نئو اف اس (NeoFS) برای نگهداری غیرمتمرکز فایل ها مورد استفاده قرار می گیرد.

نئو کیو اس (NeoQS) که جهت ایجاد رمزنگاری مقاوم در برابر حملات کامپیوترهای کوانتومی عمل می کند.

کیف پول های پشتیبان کننده از نئو (NEO)

 

  • ولت موبایل
  • ولت NEON: در این ولت شما با نگه‌داری نئو رمز ارز GAS دریافت خواهید کرد.
  • ولت GUI NEO: توسط تیم نئو توسعه داده شده است.
  • ولت سخت‌افزاری Ledger Nano S

پست های پیشنهاد شده

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *